Piec do palenia ekogroszku

Ekogroszek to paliwo opałowe węglowe o wyjątkowo korzystnych parametrach. Mowa zarówno o parametrach grzewczych – takich jak moc opałowa – jak i ekologicznych. Ekogroszek w wyniku spalania uwalnia bowiem wyjątkowo małą ilość zanieczyszczeń, co czyni go paliwem dopuszczonym do stosowania w całej Unii Europejskiej. By móc korzystać z ekogroszku, należy zaopatrzyć się w odpowiedni typ piecyka, przeznaczony do spalania paliw sypkich. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla osób rozważających zakup kotła na ekogroszek.

Piec do spalania ekogroszku – a zapotrzebowanie budynku na ciepło

W wyborze pieca do spalania ekogroszku należy zacząć od najbardziej podstawowej sprawy. Chodzi oczywiście o ustalenie, jak silne urządzenie będzie nam potrzebne. Dostępne piecyki różnią się mocą ich działania, która może być większa lub mniejsza. Im większa moc, tym więcej pomieszczeń będzie w stanie ogrzać dany piecyk. Do ogrzania gospodarstwa domowego o powierzchni około 100 m2 należy dysponować kotłem o mocy przynajmniej kilkunastu kW.

Warto przy tym pamiętać, że obliczając zapotrzebowanie na moc, należy uwzględnić nie tylko powierzchnię pomieszczeń mieszkalnych. Równie istotna może okazać się objętość przestrzeni mieszkalnej (zwłaszcza w przypadku budynków o wysokich stropach). Ponadto, należy uwzględnić fakt, że piecyk będzie ogrzewał również wodę użytkową, co również wymaga kilku dodatkowych kW energii.

Dobierając piecyk, nie należy sięgać po urządzenia ani za słabe, ani o przesadnie za dużej mocy. W obu przypadkach korzystanie z takiego piecyka może być dla nas utrapieniem. Piec o zbyt niskiej mocy nie poradzi sobie z wytworzeniem dostatecznej ilości energii cieplnej. Piec zbyt silny nie będzie natomiast pracował optymalnie, a tym samym – będzie niepotrzebnie generował zbyt wysokie koszty ogrzewania.

Osobom poszukującym pomocy w dobraniu piecyka o optymalnej mocy (a także rodzaju ekogroszku o optymalnych parametrach), idealnie dopasowanych do ich miejsca zamieszkania, polecamy skorzystać z pomocy specjalistów z PanGroszek, dostępnych pod adresem pangroszek.pl/sklep/.

Sterownik w piecyku na ekogroszek

Sterownik to kolejna istotna sprawa w budowie każdego piecyka. Poszczególne dostępne urządzenia mogą być wyposażone w sterownik automatyczny lub dwustanowy. Wybór konkretnego typu sterownika zależy przede wszystkim od naszego doświadczenia w sterowaniu pracą piecyka na ekogroszek.

Sterownik automatyczny jest wyborem dedykowanym dla osób świeżych w temacie. Jest to sterownik prosty w obsłudze, która pozwala nam na regulowanie najważniejszych parametrów pracy piecyka. Sterowniki dwustanowe dają większą możliwość ingerencji w poszczególne etapy pracy piecyka. Tym samym, pozwalają na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Ich obsługa wymaga jednak bardziej zaawansowanej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego – piecyki ze sterownikiem dwustanowym polecane są wyłącznie dla osób zaznajomionych z tematem.

Na koniec warto podkreślić, że kotły do spalania ekogroszku to urządzenia trwałe, przeznaczone do stosowania przez okres kilku dobrych lat. W ich wyborze powinniśmy się zwrócić uwagę nie tylko na cechy konstrukcji, ale również na jakość zastosowanych w produkcji materiałów oraz oferowaną przez producenta gwarancję. Ta ostatnia obejmuje często okres nawet 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here