Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego

Często, żeby spełnić marzenie o własnym mieszkaniu, konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na długie lata. Statystycznie taki kredyt bierze się na 26 lat i najczęściej na kwotę 300 tysięcy złotych. Są jednak i takie na 30-35 lat i wynoszą nawet pół miliona.

Decydując się na kredyt, trzeba mieć świadomość tego, że oprócz miesięcznych rat i odsetek trzeba ponieść także dodatkowe koszty udzielenia kredytu hipotecznego. Jest ich całkiem sporo i mogą wynieść nawet 15 proc całej pożyczonej kwoty. Ważne jest też to, że w swoich ofertach reklamowych, banki nie podają takich informacji. Kredyt hipoteczny jest dość specyficznym produktem bankowym, ale dla większości, jednym sposobem na zakup mieszkania czy budowę domu. Jedną z pierwszych opłat jakie trzeba ponieść jest to koszt wystawienia promesy kredytowej. Kolejna to koszt wyceny nieruchomości i tutaj może się tak zdarzyć, że trzeba będzie zapłacić nawet jeśli bank wyda negatywna decyzję kredytową.

Jeśli wszystko będzie ok kolejna opłata to prowizja. Można ją negocjować albo spróbować obniżyć, ale wiąże się to z tzw cross-sellingiem, czyli zakupieniem innych produktów bankowych, takich jak karta kredytowa lub konto osobiste. Zdarzają się także kredyty walutowe, choć coraz rzadziej, wtedy jeszcze dochodzi koszt spreadu, czyli różnicy między kursem kupna a sprzedaży. Z opłat bankowych to by było na tyle. Pozostają jeszcze opłaty pozabankowe, na które składa się opłata za wpis do księgi wieczystej i opłata za założenie takiej księgi. Tym zajmuje się sąd i tam trzeba uiścić opłatę. Należy również zapłacić podatek do urzędu skarbowego od czynności cywilnoprawnych.

Wyjątek stanowi kupno mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera. Kolejna sprawa to opłata za pośrednictwo w kupnie mieszkania. Jeśli korzystamy z usług agencji nieruchomości to musimy za to zapłacić. Najczęściej jest to kilka procent od wartości mieszkania. Żeby obniżyć ten koszt, najlepiej będzie samemu znaleźć mieszkanie. Każdy kredyt hipoteczny musi być ubezpieczony, dlatego klienci muszą odprowadzać stosowne składki co tez podnosi koszty. Najczęściej będzie to ubezpieczenie na życie, od pożaru i zalania, od utraty pracy i ubezpieczenie pomostowe, które przestaje się płacić, kiedy będziemy mieli wpis do hipoteki. Wydaje się, że jest tego bardzo dużo, a łączna suma może być różna w rożnych bankach.

Niewielu kredytobiorców, w momencie składania wniosku, zdaje sobie sprawę z ilości wymaganych opłat, dlatego przed przystąpieniem do kredytu koniecznie trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Najlepiej jest skorzystać z pomocy doradcy, który przeprowadzi cały proces kredytowania.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/kredyty-hipoteczne-ukryte-koszty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here