pergole

Pergola tarasowa przede wszystkim powinna chronić przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Tylko taka może zapewniać odpowiednie warunki do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu podczas największych upałów. Jednak na rynku dostępne jest wiele różnych typów pergoli. Czym się od siebie różnią? Które z nich najlepiej chronią przed słońcem?

Pergole tarasowe z ruchomym dachem

Pergole tarasowe z ruchomym dachem to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz mieć kontrolę nad ilością światła słonecznego, które dociera na taras. W razie potrzeby możesz regulować ustawienie dachu tak, by osiągnąć najlepszy w danym momencie efekt. Pamiętajmy, że pozycja Słońca w ciągu dnia się zmienia, więc konieczne jest dopasowywanie się do niej. Regulowany dach można otworzyć, by wpuścić więcej światła lub zamknąć go, by stworzyć zacienienie. Taki dach może też chronić przed deszczem. Zamknięty powinien być na tyle szczelny, by nie przepuszczać wody.

Pergole tarasowe z roletami lub markizami

Pergole tarasowe z roletami lub markizami to kolejne popularne rozwiązanie do ochrony przed słońcem. Zwykle jest ono tańsze niż montaż regulowanego dachu, ale z pewnością jest też niej trwałe. Rolety czy markizy można podnosić lub opuszczać w zależności od potrzeb, co pozwala na zmianę intensywności nasłonecznienia. Problemem może być jednak brak możliwości przepuszczania jedynie części światła. W tym wypadku nie ma rozwiązań pośrednich. Osłony z tkanin źle znoszą opady i nie należy się spodziewać, że skutecznie je powstrzymają. Mogą ochronić taras przed mżawką czy wodą ze zraszaczy, ale z ulewą z pewnością sobie nie poradzą. By się nie zniszczyły, najbezpieczniej jest je zwinąć, a po opadach dobrze wysuszyć, by tkanina nie była zawilgocona.

Przeczytaj także: https://bestiae.pl/jak-pergola-tarasowa-uprzyjemni-chwile-spedzone-na-tarasie/

Pergole tarasowe z roślinnością

Ciekawym rozwiązaniem ochrony przed słońcem na tarasie są pergole tarasowe z roślinnością, która w ekologiczny sposób zacienia taras. Wykorzystanie pnączy czy roślin pnących na pergoli tworzy naturalny cień i przyjemną atmosferę. Ten tym zacienienia pozwala na osiągnięcie bardzo romantycznego efektu i miłego chłodu. Nie pozwala on jednak na wpuszczenie pewnej ilości słońca na taras. W końcu roślin nie można też regulować czy przesuwać zgodnie ze swoją wolą. Ostatecznie oznacza to, że zacienienie pergoli tarasowej jest stałe. Może się zdarzyć, że wiosną lub wczesną jesienią będzie ono za duże i na tarasie będzie po prostu chłodno. Jeśli nie zależy Ci na taki efekcie, to zdecydowanie lepiej będzie jeśli postawisz na inne formy ochrony przed słońcem.

Jeżeli poszukujesz pergol tarasowych, które łączą elegancję z wytrzymałością, tworząc przestrzeń idealną do wypoczynku i spotkań, to sprawdź naszą ofertę na surma.co

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here