plac zabaw w ogrodzie

Każdy rodzic jest świadomy, że dzieci posiadają nieograniczone pokłady energii. Jeżeli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój oraz wzmocnić naturalną odporność organizmu, to powinniśmy zapewnić dzieciom możliwość przebywania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Plac zabaw jest idealnym miejscem, w którym dzieci mogą spędzić aktywnie i kreatywnie czas. Posiadając własny ogród możemy stworzyć wymarzony i zindywidualizowany plac zabaw dla naszej pociechy. W jakie elementy warto wyposażyć ogrodowy plac zabaw?

Pierwszy etap, czyli projektowanie placu zabaw

Rozkład placu zabaw powienien być dokładnie przemyślany, dlatego budowę placu zabaw należy rozpocząć od dokładnego zaplanowania. Projektując przestrzeń powinniśmy wziąć pod uwagę wiek naszego dziecka oraz jego możliwości fizyczne, bowiem inaczej zaplanujemy plac zabaw dla czterolatka, a inaczej dla dziewięciolatka. Na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy stawiać bezpieczeństwo naszego dziecka. Dobrze, aby miejsce w którym planujemy wybudować plac zabaw było chociaż częściowo zacienione. Jeżeli grunt jest niestabilnny i błotnisty, to w pierwszym etapie powinniśmy utwardzić i wyrównać podłoże, gdyż wszelkie nierówności mogą stanowić przyczynę kontuzji. Jako podłoże pod ogrodowy plac zabaw doskonale sprawdzi się zasadzona trawa, nawieziony piasek lub innym rozwiązaniem jest zakup specjalnych mat. W kolejnym etapie powinniśmy ustalić jakie urządzenia i atrakcje chcemy umieścić na naszym placu zabaw.

Wyposażenie placu zabaw

Na tym etapie powinniśmy uwzględnić indywidualne preferencje naszego dziecka. Z uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się dla dzieci w każdym wieku jest montaż huśtawki na placu zabaw oraz ogrodowego domku, do którego dziecko będzie mogło się wspiąć po drabince. Dodatkowym atutem będzie możliwość wydostania się z domku za pomocą ślizgawki. Jeżeli nasze dziecko jest jeszcze małe lub ma zamiłowanie do zabaw w piasku to powinniśmy wyposażyć nasz plac zabaw w piaskownicę. Pamiętajmy jednak, że dobrą praktyką jest umieszczenie piaskownicy z możliwością zamknięcia, dzięki czemu będzie możliwe zachowanie większej higieny piasku. Dla dzieci w starszym wieku rozwiązaniem pobudzającym rozwój psychoruchowy jest montaż drabinki do ćwiczeń. Dzięki niej dziecko ćwiczy koordynację ruchową, poprawia się jego zwinność oraz daje możliwość przełamywania własnych barier, co dodatkowo wpływa pozytywnie na wzmocnienie własnej samooceny i pewności siebie. Projektując plac zabaw warto także uwzględnić fragment przestrzeni, na miejsce do odpoczynku. Możemy zamontować tradycyjną ławeczkę lub hamak ogrodowy, który będzie stanowił dodatkową atrakcję.

Co lepiej wybrać – samodzielna budowa, czy gotowy zestaw?

Wielu rodziców zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie gotowego zestawu urządzeń przeznaczonych na plac zabaw, czy też samodzielna ich budowa. Koszty w jednym i drugim przypadku mogą okazać się bardzo podobne. Jeżeli posiadamy starsze dziecko i chcielibyśmy z nim wspólnie spędzić czas i zaangażować je w przygotowanie jego własnego placu zabaw to warto, chociaż częściowo przygotować plac zabaw samodzielnie. Dziecko na pewno będzie bardzo dumne z własnego dzieła, spędzi czas z rodzicem oraz nabędzie nowych zdolności manualnych. Gotowe zestawy są natomiast szybkim rozwiązaniem. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość zakupionych urządzeń, gdyż ich słabe wykonanie może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Kupując gotowy zestaw, czy też wykonując go samodzielnie należy zwrócić uwagę, aby żadne ostre elementy nie były widoczne, a wszystkie mocowania i łączenia były stabilne i trwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here