Śruby

Wśród najczęściej spotykanych norm, jakie muszą spełniać elementy złączne, można wyróżnić ISO, DIN oraz PN. To skróty, które potwierdzają jakość, bezpieczeństwo użytkowania i zarazem mają być gwarantem trwałości zespojeń, tworzonych przez tego typu produkty.

Co kryje się za poszczególnymi oznaczeniami? Czym jest konwersja norm? To tłumaczymy na konkretnych przykładach. Zapraszamy do lektury!

Śruby ISO, DIN, PN – co to jest?

Śruby to zaledwie jeden z wielu rodzajów elementów złącznych, których dotyczą konwersje norm ISO, DIN oraz PN. Dlatego to, co tutaj opisujemy, można później odnosić również m.in. do kołków, wkrętów, podkładek, zawleczek, nitów czy prętów.

ISO, czyli skrót, który jest stosowany w ponad 160 krajach (w tym w Polsce), odnosi się do standardów przyjętych przez International Organization for Standardization, czyli Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. DIN to skrót od Deutsches Institut für Normung i dotyczy standardów wyznaczanych przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Z kolei PN to polski odpowiednik, oznaczający Polską Normę, stosowaną przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Przeczytaj także: https://www.7dak.pl/rodzaje-norm-dotyczacych-srub-i-konwersja-pomiedzy-nimi/

Na czym polega konwersja norm?

Konwersja to nic innego jak przekształcenie jednej normy w drugą czy trzecią. Daje pewność, że konkretny produkt spełnia standardy – odpowiednio: polskie (PN), niemieckie (DIN) i międzynarodowe (ISO). Jest gwarancją trwałości oraz wysokiej jakości.

Przejdźmy jednak do konkretnych przykładów… Śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia to produkt, który może być oznaczony na trzy sposoby. Jeśli więc klient szuka „DIN 558”, ale nie znajduje go w sklepowym asortymencie, to powinien sprawdzić również „PN 82105” oraz „ISO 4018”. To znaczne ułatwienie dla sprzedawców i kupujących, a do tego sprawdzona informacja o bezpieczeństwie użytkowania danego przedmiotu.

Tu jednak należy zauważyć, że nie każdy produkt ma wpisane do tabeli konwersji wszystkie trzy wspomniane wyżej normy. Przykładowo, śruba z łbem młoteczkowym podsadzonym jest oznaczona tylko jako „DIN 186” i „PN 82418”. Z kolei śruba imbusowa z obniżonym łbem – wyłącznie jako „DIN 6912”. To jednak rzadkie przypadki.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here