Wnętrza biurowe w stylu nowoczesnym. Co obecnie jest w modzie?

Nowoczesna aranżacja biur pracowniczych nie jest prosta. Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie powinny wpływać na efektywność działania, kreatywność i komunikację w zespole, dopasowując się do specyfiki danej branży i wykonywanych zawodów.

Co wpływa na kształtowanie przestrzeni biurowej?

Stylem, dominującym w nowoczesnych przestrzeniach biurowych, jest minimalizm – powszechnie postrzegany jako oznaka profesjonalizmu i dobrego smaku. Ostatnimi czasy, na popularności zyskuje też tzw. styl skandynawski, opierający się na klasycznych, prostych i eleganckich bryłach, połączonych z barwnym wzornictwem i dodatkami.

Z minimalizmem przeważnie idzie w parze lekkość, kojarzona z energią i dynamizmem w działaniu. Osiąga się ją m.in. poprzez takie zabiegi architektoniczne jak podniesione podłogi, lekkie ścianki działowe czy meble mobilne – relacjonuje ekspert warszawskiej firmy Interbiuro, świadczącej usługi projektowania przestrzeni biurowych i komercyjnych.

Open space i lounge

Większość nowoczesnych biur jest projektowana na otwartych przestrzeniach, przyjmując formę rozległego open space’u, w którym pracuje wiele osób. Ludzie funkcjonujący na takiej przestrzeni mają ze sobą bezpośredni kontakt, co sprzyja zespołowej integracji wobec wspólnych wyzwań.

Przeciwwagą dla masowych pomieszczeń są specjalne strefy typu lounge, przeznaczone do pracy indywidualnej – w odosobnieniu, sprzyjające skupieniu i kreatywnemu działaniu. To swego rodzaju bezpieczne ,,azyle”, umożliwiające sprawną komunikację dzięki technologiom mobilnym, takim jak laptopy, smartfony czy Wi-Fi.

Elementy wystroju

Najważniejszy elementy biurowego wyposażenia stanowią meble. Zgodnie z obowiązującymi trendami, powinny być one wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie przyjazne w formie. Monumentalne i nieco toporne aranżacje ustępują miejsca umeblowaniu kolorowemu, wesołemu i ciekawemu. Taki wystrój oddziałuje na pracowników, którzy czują się mniej formalnie. Ma to niebagatelne znaczenie w firmach, które stawiają na kreatywność.

Odrębne zagadnienie stanowi kolorystyka i faktura ścian.

I tu coraz częściej spotykamy niestandardowe rozwiązania. W budynkach z cegły często jedna ze ścian pozostaje nieotynkowana, a ściany bielone widujemy przeważnie w biurowcach. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie graffiti i fototapet – dodaje specjalista Interbiura.

Ekorozwiązania

Moda na ekorozwiązania dotarła również do biur. Wyrazem tej tendencji jest wykorzystywanie naturalnych materiałów budowlanych, takich jak drewno, szkło czy kamień. Istotnym, przyjaznym dla środowiska elementem są inteligentne systemy sterowania budynkiem, pozwalające automatycznie dostosować mikroklimat, oświetlenie czy akustykę, a tym samym zapewnić daleko idące oszczędności energii.

Jak sprawić, by nasze biuro prezentowało się naprawdę nowocześnie? Najlepiej poprosić o pomoc fachowców. Dobra firma inżynieryjna wykona projekt aranżacji biura dostosowany do potrzeb i oczekiwań, uwzględniając specyfikę pracy, układ architektoniczny budynku i szereg innych czynników. Bo nowoczesność to nie tylko moda. To przede wszystkim praktyczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here