Jak uprawiać pelargonie na balkonie?

Pelargonie należą do roślin najczęściej uprawianych na balkonach (często nazywa się je nawet królowymi balkonów). Są wytrzymałe, niewymagające i kwitną od maja do września. Sprawdź, jak pielęgnować pelargonie, by cieszyć się ich urodą przez cały sezon letni!

Uprawa pelargonii nie należy do trudnych. Trzeba jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotyczących ich sadzenia i pielęgnacji. Pozwoli to na zachwanie ich urody i zdrowia przez całe lato. Zwróć uwagę na:

  • Stanowisko – pelargonie najpiękniej rozkwitają na stanowiskach nasłonecznionych. Idealnym miejscem dla nich okaże się zatem południowy balkon. Będą jednak dobrze rosły także w półcieniu. Warto jednocześnie zapewnić im ochronę przed wiatrem – pędy pelargonii są dość kruche i mogą zostać połamane przez silne podmuchy.
  • Podłoże – najlepiej sprawdzi się ziemia przepuszczalna i próchnicza. Na dnie pojemnika należy dodatkowo wysypać warstwę drenażu, np. kamienie, żwir, keramzyt, potłuczone cegły lub doniczki gliniane.
  • Pojemnik – powinien być tak duży, by móc zachować co najmniej 25-centymetrowy odstęp pomiędzy poszczególnymi pelargoniami.
  • Podlewanie – jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie pelargonii. Rośliny powinny być bowiem nawadniane dość często i obficie. W ciepłe dni dobrze podlewać pelargonie nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
  • Nawożenie – pelargonie warto nawozić raz na 2 tygodnie, stosując preparaty do roślin kwitnących (np. nawóz do roślin kwitnących marki Ziemovit), które zapewniają intensywne kwitnienie. Do podłoża można dodać również preparat o przedłużonym działaniu.

Pelargonie będą stanowić ozdobę balkonów dłużej niż przez sezon. Kwitnienie w kolejnym sezonie można zapewnić im poprzez odpowiednie zimowanie. Przed październikowymi przymrozkami należy przenieść rośliny do jasnego, chłodnego pomieszczenia (o temperaturze około 10oC).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here