Kompakt WC – jak dobrać wszystkie elementy i skompletować cały zestaw?

0
847

Kompakt WC to praktyczne połączenie, składające się z miski WC oraz zbiornika na wodę do spłukiwania. Są one połączone w zintegrowany i współpracujący system. Kompakty WC tworzą rozbudowaną grupę, w której znajdziesz produkty o różnym systemie działania, budowie, typie odpływu. Cechy te mają wpływ na sposób oraz jakość działania kompaktu WC. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jak dobrać wszystkie elementy składające się na typowy zestaw, w który wyposażysz swoją ubikację.

Działanie kompaktu WC – funkcje, oszczędzanie, możliwości 

Typowy kompakt WC może być wyposażony w jedną z dwóch typów spłuczek. Pierwsza to spłuczka typu start/stop, druga to spłuczka wyposażona w dwa osobne przyciski. W pierwszym wypadku otrzymujesz kompakt pozwalający na samodzielne dozowanie ilości wody wykorzystywanej do spłukania nieczystości. Jedno naciśnięcie powoduje, że strumień uruchamia się, drugie powoduje jego zatrzymanie. 

W przypadku systemów z dwoma przyciskami masz możliwość uruchamiania upływu wody o mniejszej lub większej objętości. Po naciśnięciu obu przycisków – cała spłuczka zostaje opróżniona. Najczęściej jej maksymalna objętość mieści się w przedziale 6-8 litrów. 

Rozwiązanie z dwoma przyciskami jest częściej i wybierane i wydaje się bardziej dopasowane do zamiarów osób oszczędzających. Masz możliwość ograniczenia ilości wykorzystywanej wody oraz kontrolowania poziomu jej zużycia. Jest to rozwiązanie zalecane szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Polecamy zwłaszcza atrakcyjne wizualnie przyciski Geberit Duofix, które pomogą Ci w optymalnym wykorzystaniu kompaktu. 

Konstrukcja a komfort korzystania z kompaktu WC 

Kompakty WC różnią się nie tylko kształtem, ale również specyfiką ich codziennego wykorzystania oraz ergonomią. Budowa i kształt kompaktu ma wpływ między innymi na przebieg jego sprzątania, które może być mniej lub bardziej ułatwione. Warto zwrócić uwagę czy w konstrukcji misek występuje kołnierz, półka, studnia/lej. 

Standardowym rozwiązaniem jest wybór miski posiadającej kołnierz. Co prawda, ułatwia on działanie urządzenia na co dzień, ale z drugiej strony sprzyja gromadzeniu się brudu i tworzy warunki do rozwoju bakterii. Miski pozbawione kołnierza to bardziej innowacyjne rozwiązania, sprzyjające utrzymaniu czystości oraz ograniczające rozwój bakterii. 

Sedesy wyposażone w półkę ograniczają natomiast chlapanie w trakcie spuszczania wody. Jest to duże ułatwienie dla osób stawiających na maksimum higieny oraz komfortu w trakcie korzystanie z kompaktu. Dla odmiany – produkty pozbawione półki posiadają w jej miejsce studzienkę. Co prawda, ułatwia ona przebieg czyszczenia kompaktu, jednak może powodować niepożądane chlapanie wody.

Odpływy można podzielić na dwie główne grupy – pionowe i poziome. Znajdziesz także kompakty WC z odpływem uniwersalnym, jednak stosowane są zdecydowanie rzadziej. Konkretny wariant warto dostosować do ujścia kanalizacyjnego znajdującego się w Twojej łazience. Miska z odpływem poziomym – nazywane też poznańskimi – wybierane są, gdy ujście znajduje się w ścianie. Miski z odpływem pionowym – nazywane też warszawskimi – są dedykowane do łazienek z ujściem wychodzącym z podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here