Urządzanie biura wg zasad feng shui

Można wierzyć lub nie w moc aranżacji biura wg zasad feng shui, ale podchodząc do tematu racjonalnie, nie sposób się nie zgodzić z tym, że w przemyślanej i uporządkowanej przestrzeni funkcjonuje się lepiej, niż w przypadkowo zorganizowanym wnętrzu. Feng shui w pracy pomaga osiągnąć optymalne warunki do skupienia, kreatywności, dobrego samopoczucia, a zatem… Jak urządzić biuro, aby być szczęśliwym i bogatym?

Znaczenie mają wybrane kolory do biura, kształt wnętrza, meble i ich rozmieszczenie, a także dodatki i ozdoby. Właściwy dobór i kompozycja tych wszystkich elementów sprawiają, że aranżacja jest harmonijna i przyjazna, sprzyja swobodnemu przepływowi energii i kierowaniu jej na właściwe tory, co pomaga osiągnąć sukces w danej dziedzinie życia. Feng shui sprawdza się od tysięcy lat, warto to chyba zatem wypróbować.

Feng shui a sukces w pracy

Co prawda, zasady feng shui należałoby uwzględniać już na etapie wyboru lokalizacji i projektowania biura, ale nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście można je też wprowadzić na mniejszą skalę – w pomieszczeniu, w którym się pracuje czy na własnym biurku. Wiele szczegółów ma bowiem wpływ na to, jak idzie praca…

Feng shui na biurku

Na początku najlepiej uporządkować wg feng shui biurko. Nie może być na nim zbędnych rzeczy, bo rozpraszają. Nie należy tam gromadzić zaległych spraw do załatwienia, bo to piętrzy trudności. Przedmioty, które są na blacie muszą być właściwie rozmieszczone.

Kierując się zasadami feng shui w pracy, warto pamiętać, że prawa strona biurka jest związana ze sferą kreatywności, dlatego przy prawym brzegu blatu można umieścić papier i coś do pisania, by pomysły „nie uciekały”. W lewym, górnym rogu dobrze postawić roślinę o gładkich, szerokich liściach lub jakiś wartościowy przedmiot. To wg feng shui strefa bogactwa. Odpowiednie jej zagospodarowanie może wpłynąć na poprawienie sytuacji finansowej. Ważnym obszarem jest strefa kariery – górna, środkowa część. Tu umieszcza się wizytówki lub zawodowe dowody uznania, co wspomaga motywację do pracy. Lewy, dolny róg biurka odpowiada sferze wiedzy, to zatem idealne miejsce na pomoce naukowe wykorzystywane w pracy. Związek z karierą ma także dolna, środkowa część blatu, która powinna pozostać wolna lub być opatrzona inspirującym cytatem. W prawym, dolnym rogu (w strefie kontaktów) najlepiej położyć telefon. Na lewym brzegu biurka postawić rodzinne zdjęcie.

Jak ustawić biurko do pracy

Feng shui w biurze to m.in. optymalne ustawienie biurek. Jest kilka istotnych zasad, których należy przestrzegać.

Najkorzystniej ustawione biurka do pracy to te najdalej od drzwi. Osoby, które przy nich pracują powinny mieć za plecami ścianę i ogarniać wzrokiem całe pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest biurko przy oknie – zwłaszcza, jeśli widok za nim jest atrakcyjny. Nie należy stawiać biurka na linii okno – drzwi, ani siadać przy nim tak, by przed oczami mieć jedynie ścianę i/lub za sobą, poza zasięgiem wzroku, drzwi. Złe jest również ustawianie biurka blisko ostrych kantów ścian czy elementów wyposażenia.

Jeśli nie ma możliwości rearanżacji i biurko pozostaje w niekorzystnym ustawieniu, można niekiedy temu zaradzić. Siedząc w pobliżu kantów, najlepiej „przykryć” je roślinami, by zniwelować negatywny wpływ tzw. zatrutych strzał, które zakłócają przepływ energii. Gdy ma się za plecami drzwi, warto „zainstalować” sobie lusterko, w którym te drzwi będzie widać.

Feng shui w gabinecie

Aranżacja gabinetu (najlepiej o regularnych kształtach, usytuowanego najdalej od wejścia do biura) może dzięki feng shui budować pozycję szefa.

Biurko (duże, o łagodnych liniach) nie powinno stać pod ścianą, ale musi być możliwie daleko od drzwi (lekko po przekątnej) i bokiem do okna. Tzw. power position zakłada, że zza biurka widzi się całe pomieszczenie i kontroluje sytuację. Środek pokoju powinien być pusty.

Fot. Feng shui w pracy i karierze – okrągłe biurko gabinetowe idealnie ustawione: tyłem do ściany, bokiem do okna, daleko od drzwi.

Kolor ścian w biurze

Umeblowanie pokoju wg feng shui to nie wszystko. Istotna jest też kolorystyka. Zasady feng shui zalecają barwy naturalne: biel, beż, brąz, zieleń, błękit, żółcienie, pomarańcz. Kolorami ważnymi w kontekście pracy i kariery feng shui czyni też szarość, czerń oraz ciemny niebieski. Warto je uwzględniać w wystroju biura. Barwy jasne, spokojne, neutralne mogą dominować na ścianach i meblach, a ciemniejsze i „ostrzejsze” w dekoracjach.

Feng shui – kolory mają moc

Różne barwy różnie działają, dlatego poszczególne wnętrza biurowe mogą być „wspierane” przez różne kolory.

Dominującą biel, szarość lub beż warto przełamać barwami ziemi (jasnożółtym czy brązowym) w gabinecie szefa, aby „podbić” wrażenie stabilności i wzmocnić zaufanie. Kolory ognia (czerwień i pomarańcz) powinny zagościć w pokoju twórców (graficy, copywriterzy) oraz tam, gdzie trzeba motywować do działania (np. biuro handlowców). Z kolei we wnętrzach, w których praca wymaga dokładności (jak w dziale analityki czy finansów) zalecane są barwy metalu (odcienie szarości, kolor srebra). Niebieski i granatowy (barwy wody), działające uspokajająco i wspomagające relacje międzyludzkie, dobrze robią przestrzeniom open space, gdzie pracuje wiele „skazanych na siebie” osób. Natomiast kolory drzewa (szczególnie zieleń) są idealne do chillout roomu, w którym się wtedy doskonale odpoczywa i „resetuje” przemęczony wzrok i umysł.

Fot. Jaki kolor do biura open space? Zgodnie z feng shui, szarość i biel przełamane błękitem sprzyjają spokojnej pracy i dobrej komunikacji.

Fot. Feng shui w pokoju relaksu: „miękkie” kształty i kojące zmysły „kolory drzewa”.

Dekoracje i dodatki w biurze

Na koniec jeszcze kilka ogólnych reguł feng shui w biurze…

Przestrzeń do pracy nie może być zagracona. Pokój warto pozbawić ostrych krawędzi i kantów, jego środek zostawić wolny, a w strefie północnej nie lokować stanowisk pracy. Najlepsze biurowe dodatki wg feng shui to: obrazy (przedstawiające wodę, niebo), żywe rośliny, dekoracyjne napisy (złote myśli). Każdy pracownik powinien mieć w zasięgu wzroku punkt skupienia. Może to być drzewo za oknem, obraz oceanu czy szybującego po niebie ptaka na ścianie albo np. roślina doniczkowa we wnętrzu.

Feng shui łączy naukę i paranauki. Zalecenia dotyczące aranżacji biura pomagają stworzyć przestrzeń uporządkowaną, funkcjonalną i harmonijną – bez blokad energetycznych. Wszystko po to, by wykorzystać naturalny przepływ energii do zaspokajania potrzeb w sferze zawodowej. Powyższe wskazówki to tylko wycinek wiedzy o feng shui, ale na początek wystarcza. Poznaj odpowiednie aranżacje oraz pomysły na urządzenia biura na https://mikomaxsmartoffice.com/pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here