telewizor

Telewizor jest sprzętem, który w wielu domach stanowi centralny punkt w salonie. Ustawienie telewizora bardzo często determinuje to, jak ułożone będą pozostałe meble. Jak widać, sprawa jest poważna i zanim zdecydujemy się na podjęcie ostatecznej decyzji, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jakich? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Na jakiej wysokości telewizor powinien się znajdować?

Sporo osób, planując wystrój swojego salonu, zastanawia się, na jakiej wysokości powiesić TV na ścianie. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć dokładnie, na jakiej wysokości względem poziomu podłogi powinien znajdować się telewizor, gdyż na ustalenie tego mają wpływy rożne czynniki. Teoretycznie powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, wysokość domowników, a więc osób, które będą z tego sprzętu korzystać, odległość od kanapy itp. Biorąc pod uwagę, że tak szczegółowa analiza na potrzeby niniejszego tekstu nie jest możliwa, dokonamy sporego uproszczenia mówiąc, że telewizor powinien znajdować się na takiej wysokości, aby środek ekranu znajdował się na wysokości oczu odbiorców.

W wyznaczeniu optymalnej wysokości ustawienia telewizora chodzi głównie o to, aby użytkownicy nie musieli spoglądać w górę, obciążając tym samym odcinek szyjny kręgosłupa.

Postawić czy powiesić telewizor?

To kolejny dylemat, z którym mierzą się osoby urządzające na nowo pokój dzienny w swoim domu. Najpopularniejszą opcją jest postawienie telewizora na szafce RTV. W sklepach meblowych większość kompletów meblowych do salonów składa się m.in. z tego typu szafki, dlatego też wydaje się, że jest to najbardziej logiczne wyjście. Jeśli jednak nasz salon jest mały i nie chcemy tracić miejsca na ustawianie tego typu mebli, czy też telewizor jest zbyt duży i boimy się, że nasza szafka RTV nie będzie stanowić wystarczającego podparcia, warto przemyśleć opcję powieszenia telewizora.

Telewizor można powiesić na kilka różnych sposobów, w tym na stelażu sufitowym, narożnym bądź naściennym. Jeśli ściana za telewizorem jest zbyt cienka (przykładem mogą być ścianki działowe wybudowane z płyt kartonowo-gipsowych), to lepiej nie ryzykować takiego obciążenia i wybrać opcję stelażu sufitowego.

Zdarza się również, że nie chcemy, by telewizor stanowił centralny punkt naszego salonu i chcielibyśmy mieć możliwość ukrycia go. Tutaj ciekawym rozwiązaniem są specjalne przesuwne drzwi, szafki lub wnęki przykryte obrazami, tudzież grafikami. Możliwości jest wiele i warto poszukać gotowych rozwiązań w internecie, aby się zainspirować.

Jak ustawić telewizor względem okna?

To bardzo istotna kwestia, niestety często pomijana. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których salon jest tak małych rozmiarów, że tylko w jednym miejscu możemy postawić telewizor. Nawet jeśli nie jest to pozycja idealna i np. powoduje, że światło wpadające przez okno odbija się od ekranu. To oczywiście duża niedogodność, której powinniśmy w miarę możliwości unikać. Dużym błędem jest również ustawianie telewizora na tle okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here