Płytki ceramiczne imitujące drewno - dobry pomysł?

Aktualnie niemal każdy producent zajmujący się produkcja płytek do pomieszczeń posiada w swojej ofercie płytki ceramiczne imitujące drewno. Nowoczesne technologie umożliwiają tworzenie różnego rodzaju rodzaju faktur, wzorów i kolorów, które zaspokoją różnego rodzaju gusta. Czy warto zastosować takie płytki w swoim domu zamiast drewna? Czy nie okaże się to zbyt banalnym rozwiązaniem? Poniższy artykuł być może pomoże podjąć decyzję w tym zakresie.

Aranżacje oparte na naturalnym drewnie.

Drewno to niezaprzeczalnie niezwykle gustowny element wystroju wnętrz. Kojarzy się z naturalnością, a przy tym ociepla pomieszczenia i nadaje im gustownego wykończenia. Jest ono jednak nieco wymagające w utrzymaniu, wymaga nieco poświęcenia mu czasu i uwagi, aby zachowało się w pięknej, niezmienionej formie. W zależności od rodzaju drewna wymaga ono odpowiednio dostosowanej pielęgnacji, która może być nieco uciążliwa i również kosztowna. Należy bowiem między innymi zadbać o to, aby nie dopuścić do jego zbytniego nawilżenia, zatem odradza się jego stosowanie, np. w łazienkach, jako pomieszczeniach w których nieustannie utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. Drewno wymaga odpowiedniej impregnacji, olejowania, cyklinowania, niekiedy lakierowania itp. W takiej sytuacji dobrą alternatywę stanowią płytki ceramiczne imitujące drewno, które są zdecydowanie mniej wymagające.

Pielęgnacja pytek ceramicznych.

Płytki ceramiczne są dużo bardziej odporne na uszkodzenia i mniej wymagające pod kątem ich pielęgnacji. Wystarczy je przetrzeć mokrą ściereczką lub najzwyczajniej umyć przy użyciu mopa w przypadku podłóg.

Zaletą płytek ceramicznych jest również ich cena. O ile w przypadku niewielkich powierzchni zastosowanie drewna może nie okazać się aż tak kosztowne, o tyle w przypadku dużych pomieszczeń można zauważyć różnicę. Tym bardziej, że również należy uwzględnić koszty konserwacji, które odchodzą w przypadku płytek.

Płytki ceramiczne vs. drewno naturalne.

Aktualnie stosowane technologie wytwarzania płytek perfekcyjnie imitują drewno. Płytki z daleka wyglądają dokładnie jak drewno i można się zorientować, że tak nie jest dopiero po bliższym przyjrzeniu się i dotknięciu ich. Producenci podejmują próby imitacji różnych gatunków drewna zatem wybór jest bardzo bogaty, a możliwości kompozycyjne wręcz nieograniczone. Nie zawsze warto zatem przepłacać, skoro efekt nie odbiega zbytnio od tego, który uzyskalibyśmy stosując oryginalny materiał – drewno.

Płytki imitujące drewno w łazience?

Modne ostatnimi czasy stało się stosowanie akcentów drewnianych w łazience. Jak wyżej wspomniano, jest to pomieszczenie o szczególnie dużej wilgotności powietrza, dlatego drewno naturalne nie jest w nim zalecane. Jedynie poleca się różnego rodzaju egzotyczne, rzadkie gatunki drewna, które oczywiście zarazem są bardzo drogie. Dobrze jest zdecydować się na płytki ceramiczne imitujące je. Można dodać tylko wstawki w łazience, bądź nieco bardziej zaszaleć i na przykład wyłożyć nimi całą podłogę. Efekt może okazać się imponujący, a łazienka zyska zdecydowanego, oryginalnego charakteru. A przy tym biorąc pod uwagę ich małe wymagania w zakresie pielęgnacji będą stanowiły najlepsze z możliwych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here