Głównym wymogiem stawianym przed przyszłym kandydatem na pedagoga szkolnego jest posiadania właściwego wykształcenie. Zdobycie możemy na kilka sposobów. O tym jednak za chwilę. W jaki sposób zostać pedagogiem szkolnym? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-pedagogiem-szkolnym-pracuj-jako-pedagog-szkolny/
Pedagogiem szkolnym możesz zostać na dwa sposoby.
Sposób pierwszy: studia wyższe na kierunku pedagogika. Jest to podstawowa a raz najbardziej oczywista forma. Taka nauka trwa 5 lat. W trakcie tego studium dowiesz się wiele na temat psychologii dzieci i młodzieży. Czekać cię będą zajęcia związane z rozwojem dzieci, ich potrzebami oraz pomocą w problemach lub patologiach dzieci i młodzieży. W trakcie studiów wyrobisz sobie również specjalne uprawnienia pedagogiczne. Dzięki nim będziesz mógł podjąć pracę w szkołach, przed szkołach, świetlicach, ośrodkach wychowawczych czy terapeutycznych.
Sposób drugi: studia wyższe o tematyce pokrewnej plus studia podyplomowe pedagogiczne
Jeżeli jesteś absolwentem innego kierunku studiów, niż pedagogika to nic straconego. Jeżeli Twoje bazowe umiejętności spokrewnione są z pedagogiką to świetnie się składa. Jednak musisz wtedy zaliczyć kilka sklepów studiów podyplomowych. Podczas nich zdobędziesz wiedzę, a także od będziesz zajęcia pedagogiczne, które dadzą ci stosowne uprawnienia.
Predyspozycje zawodowe pedagoga szkolnego
Decydując się na pracę jako pedagog szkolny, musi posiadać zadawać, że Twoje obowiązki będą podwójnie wymagająca. Nie będziesz miał do czynienia jedynie z trudnymi ludźmi, ale przyjdźcie do tego również praca z dziećmi i młodzieżą. Jest to grupa społeczna wymagająca specyficznego podejścia oraz metod terapeutycznych. Musisz zatem zwyczajnie lubić pracować z dziećmi i młodzieżą. Jeżeli młodsze pokolenie powoduje swoim zachowaniem problemy, u ciebie irytację czy frustracje, nie jest to zdecydowanie pracować a nie. Jest to zajęcie dla osób cierpliwych, opanowanych oraz potrafiących zapanować nad nawet uciążliwą grupą. Jako dobry pedagog powinieneś kierować się również wyrozumiałością, ale gdy zajdzie potrzeba, również stanowczością.
Zobacz też: http://www.kuchniaonline.pl/gdzie-pracowac-jako-spedytor-praca-na-etacie-czy-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza/