O kompresorze bezolejowym

0
1787

Kompresory powietrza cechuje szerokie spektrum możliwości ich zastosowania. Są one podstawowym wyposażeniem w specjalistycznych warsztatach samochodowych, zakładach wulkanizacyjnych czy na placach budowlanych. Znaleźć je można na stacjach benzynowych, gdzie napompujemy nimi opony lub w zwykłej lodówce. Ich wszechstronne zastosowanie sprawia, iż stają się one bardziej powszechne i coraz częściej wykorzystywane nie tylko w celach przemysłowych, ale również przy pracach domowych lub w małych przedsiębiorstwach. Jak się okazuje, do działań w tych obszarach nie jest konieczny zakup potężnej sprężarki przemysłowej. Przy mniej wymagających czynnościach, świetnie sprawdzi się, tzw. kompresor bezolejowy.

Czym jest kompresor bezolejowy?

Użytkowanie omawianego tutaj urządzenia, nie różni się znacząco od swojego „olejowego brata”. Jak było wspomniane we wstępie, znajduje ono zastosowanie przy pracach domowych, jak np. malowanie ścian czy pompowanie opon lub w placówkach stomatologicznych, spożywczych i farmaceutycznych. Jest tak dlatego, iż zamiast smarowania odpowiednich komponentów kompresora olejem, wykorzystywane jest fabrycznie pokrycie cylindra teflonem. Nie dość, iż takie rozwiązanie pozwala niwelować negatywne skutki tarcia, to na dodatek znika potrzeba odprowadzania potencjalnych olejowych zanieczyszczeń. Dlatego w każdym miejscu, w którym takowe zanieczyszczenia są niepożądane, na scenę wchodzi bezolejowa wersja sprężarki. Jednak to tylko jedna z jej zalet.

Mocne strony sprężarki bezolejowej

Oprócz niekwestionowanej „higieny pracy” omawianej tutaj wersji kompresora, wyróżnić można jeszcze kilka punktów, w których wygrywa on z wersją olejową.

  • Bardziej ekologiczny – dzięki braku potrzeby odprowadzania jakichkolwiek spalin, urządzenie jest przyjazne środowisku. Ponadto, zużywa ono zdecydowanie mniej energii.
  • Szybsza inicjacja pracy – lepkość oleju sprawia, iż rozgrzanie kompresora olejowego trwa stosunkowo długo, zwłaszcza w wychłodzonych pomieszczeniach.
  • Mniejszy i lżejszy – prosta konstrukcja, wymagająca znacznie mniej komponentów sprawia, iż omawiany sprzęt z dużą łatwością można przenosić z miejsca na miejsce. Jest to przydatne zarówno podczas garażowego majsterkowania, jak i podczas transportu urządzenia.
  • Tańszy i prostszy w eksploatacji – mało skomplikowany design bezolejowej wersji sprężarki, niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę. Otóż zarówno koszty utrzymania, jak i czas, który należy poświęcić na odpowiednie zabiegi lub naprawy, są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku kompresora olejowego. Nie ma potrzeby wymiany oleju, odpowiadającego mu filtra czy części mechanicznych, odpowiedzialnych za smarowanie.
  • Łatwiejszy i bezpieczniejszy w obsłudze – użytkując omawiane tutaj urządzenie, możemy być pewni, iż w trakcie nie nastąpi żadna niebezpieczna awaria. Co więcej, jest ono mniej wymagające w obsłudze.

Najbardziej kluczowe zalety kompresora bezolejowego zostały wymienione powyżej, jednak jest ich oczywiście znacznie więcej. Najczęściej wiążą się one ze specyfikacją poszczególnych modeli. W celu wybrania odpowiedniego kompresora, zachęcamy do sprawdzenia ich parametrów na stronach sprawdzonych producentów, np. tutaj: https://kompresory.org/pol_m_Sprezarki-tlokowe_Bezolejowe-153.html.

Jak obchodzić się z kompresorem bezolejowym?

Jak każde urządzenie mechaniczne, kompresor wymaga odpowiednich zabiegów konserwacyjnych. Na szczęście, takie działania w bezolejowych modelach sprężarek, nie są trudne ani skomplikowane.

Filtr powietrza

Należy regularnie kontrolować filtry powietrza w kompresorach, zwłaszcza jeśli pracowały one uprzednio w zakurzonych pomieszczeniach. Zaleca się systematyczne czyszczenie owego filtra, a w razie potrzeby jego wymianę.

Stan fizyczny kompresora

Z czasem, na kompresorach pojawiają się zauważalne defekty, które należy skonsultować z serwisantem. W przypadku sprężarek bezolejowych takie sytuacje nie dzieją się często, jednak warto trzymać rękę na pulsie i regularnie kontrolować stan naszego kompresora.

Zbiornik sprężarki

Po każdym użyciu naszej maszyny należy osuszyć główny zbiornik, w którym sprężane jest powietrze. W warunkach wysokiego ciśnienia para wodna kondensuje się i gromadzi w skroplonej formie w komorze, co może być przyczyną rdzewienia kompresora.

Podsumowując…

Kompresor powietrza to wyjątkowo użyteczne narzędzie, które stanowi świetną, domową alternatywę dla potężnych sprężarek przemysłowych. Jak już wiesz, cechuje go łatwość użytkowania oraz nieskomplikowane zabiegi konserwacyjne. Jeśli zdecydowałeś się na zakup, miej na uwadze aby zrobić to u sprawdzonego producenta. Pamiętaj, że regularne działania eksploatacyjne, znacznie wydłużą żywotność Twojej maszyny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here