Wilgotność powietrza może mieć większy wpływ na nasze zdrowie niż sądziliśmy. Nic dziwnego, że zimą czasem zaczynamy czuć się gorzej w mieszkaniach – mocne ogrzewanie powietrza i mróz sprawiają, że wilgotność powietrza znacząco spada. Warto to kontrolować, ponieważ zbyt niski poziom wilgotności może nie tylko pogarszać samopoczucie, ale też przyczyniać się do rozwoju chorób.

Wilgotność – dlaczego jest tak ważna?

Optymalna dla człowieka wilgotność powinna oscylować w granicach od 40 do 60% (choć niektóre źródła podają, że najlepsza to taka, która wynosi idealnie 50%). Generalnie jednak w zaznaczonym przedziale czujemy się dobrze, nie mamy problemów z oddychaniem i nie chorujemy. Problem zaczyna się wtedy, gdy wilgotność nieoczekiwanie wzrasta lub spada.

Zbyt niska wilgotność bardzo negatywnie wpływa na układ oddechowy. Inaczej mówiąc – gdy wilgotność spada, to cierpi na tym m.in. śluzówka nosa. Efektem tego jest większe wchłanianie drobnoustrojów. Nie zatrzymują się one na włoskach porastających wnętrze naszego nosa, ale przedostają się dalej do organizmu, co sprawia, że chorujemy częściej. Dodatkowo w suchym powietrzu unosi się więcej kurzu i roztoczy, które również wchłaniamy przez nos i usta. To sprawia, że skóra staje się bardziej sucha i cierpi nasz układ immunologiczny.

Zbyt wysoką wilgotność powietrza łatwo zaobserwować na oknach. O tym, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt wilgotne świadczy skraplająca się na szybach woda. Dodatkowo dużą wilgotność można też zaobserwować np. na mokrych ręcznikach albo dzięki praniu. Jeśli wyprane rzeczy bardzo długo schną, to znaczy, że wilgotność powietrza jest dla nas niekorzystna.

Mocno wilgotne powietrze źle wpływa na organizm, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Mieszkanie w ich otoczeniu może prowadzić do ostrych i przewlekłych zatruć. Dodatkowo przy dużej wilgotności cały czas czujemy chłód, co też niekorzystnie wpływa na samopoczucie.

Jak mierzyć wilgotność?

Metoda „na oko” w przypadku wilgotności powietrza zdecydowanie nie sprawdza się, bo choć pewne sygnały możemy zaobserwować, to jednak zdecydowanie takie „badanie” nie będzie miarodajne. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką wilgotność ma powietrze w twoim mieszkaniu, zainwestuj w higrometr. To niewielkie urządzenie mierzy zawartość pary wodnej w powietrzu z największą precyzją. Zwykły higrometr będzie wyposażony w podgląd pomiarów (zwykle jest to najniższa i najwyższa temperatura oraz wilgotność, tak jak w przypadku higrometra HM 16). Higrometry są dosyć małe, dzięki czemu bez problemu można powiesić je na ścianie w dogodnym miejscu. Standardowe higrometry mają zwykle określoną skalę wilgotności – w higrometrze HM 16 wilgotność jest mierzona w skali od 20 do 95%.

Jeśli zależy nam na jeszcze większej dokładności, to warto zainwestować w droższe modele, takie jak higrometr HM55. Urządzenia tego typu posiadają dodatkowe wskaźniki, dzięki którym nawet z większej odległości jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki jest stan wilgotności w mieszkaniu. Czerwony wskaźnik oznacza, że wilgotność jest zła, zielony, że prawidłowa. Dodatkowo higrometr HM55 posiada możliwość połączenia go ze smartfonem poprzez aplikację „beurer FreshRoom”. Dzięki temu możemy kontrolować wilgotność w mieszkaniu przez cały dzień, nawet wtedy, gdy akurat nie ma nas w domu.

Jak zwiększyć wilgotność?

W wielu mieszkaniach powietrze jest częściej suche niż zbyt wilgotne, zwłaszcza zimą. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być nawilżacze powietrza, które można włączać zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli nie posiadasz nawilżacza, to możesz też zastosować metodę ręcznikową – wystarczy rozwiesić mokry ręcznik na kaloryferze. Po kilku godzinach wilgotność powietrza powinna wrócić do normy, choć warto to stale kontrolować na higrometrze. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że warunki w mieszkaniu są odpowiednie dla nas, domowników, roślin i mebli (na które zbyt wysoka wilgotność również może wpływać niekorzystnie).

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here