Zwyczaj zdobnego układania serwetek znany był już w czasach królewskich. Zwykle serwety układane były na stołach w bardzo zdobne sposoby, a im zdobniej tym bogatszy dom. Obecnie poza formą dekoracji stołu serwetki służą głównie higienie, ale stopniowo odchodzi się od zwykłych serwetek papierowych na rzecz serwetek materiałowych, które nie tylko są bardziej ekologiczne, ale można z nich wyczarować prawdziwe arcydzieła.
Papier czy materiał
Papierowe serwetki zdecydowanie spędzają sen z powiek ekologom, użyte tylko raz, lądują w koszu zwiększając w tempie błyskawicznym liczbę produkowanych przez gospodarstwa domowe śmieci. A przecież czasem ich użycie jest znikome. Niestety nie sposób wykorzystać serwetki kolejny raz, bo jak wyobrażacie sobie sytuację, w której innej osobie podajecie raz jeszcze już użytą serwetkę? Stąd też postulowany w wielu środowiskach przeskok z papieru na materiał. Serwetki materiałowe są oczywiście znacznie trwalsze, ładniejsze i co najważniejsze są wielokrotnego użytku. Aby mogły dobrze nam służyć muszą być prane w odpowiedniej temperaturze i niestety trzeba je prasować ale naprawdę warto, bo w dłuższej perspektywie właśnie takie serwetki pozwolą nam zaoszczędzić i przyczynią się do utrzymania naszego środowiska w lepszej kondycji.
Jak można składać serwetki?
Najprostszymi sposobami składania serwetek są rozmaite kieszenie i wachlarze. Nawet nie trzeba za bardzo się starać, by na stole ułożyć po prostu kieszeń, do której wkładamy nóż, widelec i łyżkę. Ale poziomów skomplikowania składania serwetek jest naprawdę dużo począwszy od stojących biskupich czapek, a na wachlarzach z różą skończywszy. Oczywiście to już bardzo zaawansowane składnia i wszystkim polecam zacząć od kopert. By wzmocnić nieco konstrukcję takiego składania i sprawić, że na stole coś naprawdę się dzieje, najlepiej wykorzystać do składania tasiemką. To prosty, ale efektowny trik, który pozwala do naszego wystroju stołu wprowadzić dodatkowy kolor. Serwetkę wystarczy złożyć na pół, zgiąć rogi po prawej stronie tak by stykały się na środku, a następnie lewą część serwetki zgiąć w pół, tak, by jej kraniec dotykał powstałych wcześniej brzegów ze strony prawej. Tak przygotowaną serwetkę zginamy raz jeszcze na pół i dzięki temu uzyskujemy coś na kształt koperty, którą dodatkowo można przewiązać tasiemką lub wstążką. Widelec i nóż umieszczamy luźno w środku, dzięki czemu po ich wyjęciu kształt się nie zmienia i nadal stanowić może dekorację stołu.
Innym prostym sposobem składania jest kształt krawata czy stojącego łabędzia. Ten drugi może przywodzić na myśl przyjęcia weselne, więc jeśli takiego klimatu nie chcemy stworzyć, zdecydujmy się na coś bardziej modernistycznego jak strzała, piramida czy nietypowego jak kształt męskiej koszuli. Inaczej będziemy serwetkami dekorować stół na przyjęcie rodzinne czy urodziny dziecka, a inaczej na święta. W tym okresie fajnie jest nauczyć się składania serwetki w choinkę czy gwiazdkę. To co prawda mało użytkowe, ale bardzo efektowne składania serwetek.