Czerwień to kolor odważny, symbolizujący władzę i namiętność. Stosowany zarówno w kreacjach, jak i w wystroju wnętrz ma na celu przyciągnięcie uwagi innych. Jeśli jesteś osobą odważną, którą nudzą jasne, pastelowe kolory i aby wyrazić siebie pragniesz użyć czerwieni to oczywiście możesz to uczynić – ważne by z umiarem i z dobrym smakiem. Nadmiar czerwieni w mieszkaniu może je przytłoczyć, sprawić, że stanie się ono ciemne. Dodatkowo, takie wnętrza mogą przywodzić na myśl tak zwane przybytki rozkoszy. Z pewnością nikt by nie chciał by jego mieszkanie było utożsamiane z takim miejscem. Poza tym kolor czerwony budzi agresję, nie bez powodu bowiem wzbudza irytację zwierząt, np. byków podczas hiszpańskiej Korridy. Również dotyczy to człowieka i w nadmiarze powoduje zmęczenie, wzbudza irytację i rozdrażnienie.
Czerwień czerwieni nie równa – wybór odcienia.
Niekoniecznie trzeba decydować się na wyrazistą, mocną w odbiorze czerwień. Istnieje wiele jej odcieni – od najjaśniejszych w stylu maków polnych po intensywną i głęboką czerwień niczym płatki bordowych róż czy czerwone wino. Producenci chętnie do określania odcieni stosują patetyczne określenia, które mają pobudzić wyobraźnię odbiorcy, np. szkarłatna róża. Warto dobrze przyjrzeć się kolorom i nie do końca sugerować się niejednoznacznymi opisami na opakowaniach.
Czerwień na ścianach?
Nie zaleca się stosowania czerwieni na wszystkich ścianach. To mogłoby dać przerażający bądź nawet przygnębiający efekt. Lepiej zdecydować się na pomalowanie jednej ściany na czerwono, a pozostałe ściany utrzymać w kolorystyce beżów bądź szarości, które idealnie rozświetlą pomieszczenie. To idealne przełamanie kolorystyczne, które nie jest przytłaczające, a które umożliwia przemycenie wyrazistej czerwieni do wystroju wnętrz.
Czerwone meble kuchenne
Nowoczesne aranżacje wnętrz często ukazują nam ciekawe zastosowania z użyciem czerwonych mebli, szczególnie w kuchni. Bez wątpienia takowe stanowią wyrazisty, mocny akcent i odpowiednio dobrane będą pięknie się prezentować. Ważna jest organizacja przestrzeni wokół, która umożliwi odpowiednie wyeksponowanie czerwonych mebli, a nie sprawi, że zostaną one przytłumione. Tak samo jak w przypadku ścian dobrze jest stawiać na kontrasty. Jeśli decydujemy się na meble o wysokim połysku to zadbajmy by ściany i pozostałe elementy wyposażenia utrzymać w stonowanej, matowej kolorystyce. Ściany powinny być utrzymane w jasnej tonacji, aby kolor mebli wyraźnie się odbijał od ścian. Natomiast jeśli chodzi o dodatki do mebli, np. blat czy zlewozmywak to można postawić na ciemniejsze kolory, np. czerń bądź szarości. Świetnie pasuje także srebro. To ekstrawaganckie, ale bardzo ładne w odbiorze połączenia.
Zaakcentuj swoją oryginalność
Kiedy kolorystyka wystroju wnętrz utrzymana jest w klasycznych jasnych, pastelowych kolorach, to bardzo dobrym pomysłem może być zastosowanie wyrazistych elementów w kolorze czerwieni. Mogą to być obraz, dywan, jakiś element dekoracyjny typu donica, krzesło, jeden mebel, np. komoda. Dobrym sposobem na przełamanie monotonii jest zastosowanie wyrazistych zasłon w oknach.