W jaki sposób wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na kupno mieszkania

W dzisiejszych czasach bardzo niewiele osób stać na to, by kupić nowe mieszkanie z własnych oszczędności. Dla znacznej większości nabywców koniecznością jest wzięcie kredytu hipotecznego. To poważne zobowiązanie, które będzie ciążyć na nas przed długie lata, dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę zanim podpiszemy umowę z bankiem.

Oprocentowanie kredytu

Każdy kredyt hipoteczny jest udzielany na pewien procent – oznacza to, że po podliczeniu wszystkich rat jego wartość wzrosła o odsetki. Oprocentowania składa się z dwóch elementów:

  • Stawki WIBOR – czyli stawki oprocentowania, po jakiej polskie banki udzielają pożyczek bankom na rynku międzynarodowym. Stawka ta jest bardzo zmienna, uzależniona między innymi od zmian stóp procentowych, dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej.
  • Marża banku – czyli określana przez bank stała składowa oprocentowania kredytu. Każdy bank stosuje własną politykę w kwestii marży i ustala ją indywidualnie, biorąc pod uwagę takie kwestie jak kwota kredytu, długość okresu kredytowania oraz wysokość wkładu własnego. Zwykle im mniejszy wkład banku w inwestowanie danego zakupu, tym niższa marża.

Na pierwszy z wymienionych elementów nie mamy wpływu, warto jednak uważnie zapoznać się z cennikami banków. Powszechnym zabiegiem jest obniżanie marży w ramach prowadzonych przez bank akcji promocyjnych oraz w zamian za skorzystanie z innych usług i produktów banku, np. założenie konta oszczędnościowego

Inne opłaty

WIBOR i marża kredytu to nie jedyne czynniki wpływającego na jego wysokość. Zanim zdecydujemy się wzięcie kredytu weźmy pod uwagę również:

  • Prowizję – czyli uzależnioną od kwoty kredytu opłatę dla banku za jej udzielenie. Prowizja może być opłacana z góry lub wliczona do kwoty kredytu i spłacana wraz z ratą. Powszechnie banki oferują kredyty z zerową prowizją, choć dzieje się tak zazwyczaj w zamian za skorzystanie z innych usług.
  • Ubezpieczenie pomostowe – czyli zabezpieczenie banku do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej. Do czasu wpisu do hipoteki bank pobiera dodatkową kwotę z tytułu ubezpieczenia – później mieszkanie samo staje się zabezpieczeniem kredytu i opłata ubezpieczenia nie jest pobierana
  • Wycena nieruchomości – czyli stwierdzenie faktycznej wartości nieruchomości. Koszt wyceny zazwyczaj ponosi kredytobiorca.
  • Inne opłaty, prowizje i ubezpieczenia zawarte w tabeli opłat banku, np. koszt sporządzenia aneksu lub przypomnienia o spłacie zaległych rat.

Przed wzięciem kredytu powinniśmy oczywiście wybrać mieszkanie, które chcielibyśmy kupić. Znając jego wartość oraz posiadając odpowiednią kwotę wkładu własnego (minimum 1/10 wartości nieruchomości), możemy zacząć rozglądać się za bankiem, który udzieli nam kredytu. Wysokiej klasy nowe mieszkania znajdziemy w ofercie firmy developerskiej DomBud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here