enzo muratore

Kto stwierdził, że natura powinna stać ponad techniką? Pytanie to rozwija projekt restauracji Enzo Muratore w Lublinie autorstwa młodej pani architekt, Joanny Ferens – Hofman.

Niewątpliwie społeczeństwo pozbawione nowoczesnych sprzętów stałoby się mniej samotne. Powrót do natury, czyli tego, co jest pierwotne, właściwe nam jako członkom ekosystemu, zdaje się najlepszym rozwiązaniem.

Aranżacja restauracji w stylu steampunk nie sięga do epoki paleolitycznej, lecz bliżej – ku dziewiętnastowiecznej Anglii. Właśnie rozpoczyna się rewolucja przemysłowa. Ludzie, oderwani od pracy w polu, tłumnie zjeżdżają do miast w poszukiwaniu lepiej płatnych zajęć. Zaczynają powstawać ekskluzywne grupy: masoneria, właściciele fabryk, burżuazja oraz masa – ludzie, którymi można łatwo sterować. O nich właśnie toczy się spór.

Zamknięci w pierwowzorach gett (dyplomatycznie nazywanych „osiedlami robotniczymi”) pracownicy nie wszczynali buntu. Żyli w swoich małych światkach, zupełnie podporządkowani rutynie. Dom, fabryka, dom. Czasem sąsiedzi zaprosili na herbatę, jeśli akurat była ich stać na podobny zbytek. Dom, fabryka, dom. I para. Dużo pary.

enzo

Właśnie wokół tego „steam” kręcił się cały ówczesny świat. Im ktoś miał go więcej, w tym lepszych żył warunkach. Wynalezienie silnika niesamowicie przyspieszyło rozwój technologiczny. A skoro już ktoś zaznał bogactwa i sławy, ciężko byłoby mu z tego zrezygnować.

Dlatego też w Londynie zaczęły powstawać specjalne organizacje zrzeszające wynalazców. Owiane aurą tajemniczości, mogły jedynie skłaniać „szare masy” do przypuszczeń. I tak na osiedlach robotniczych powstały pierwsze historie o cudach tworzonych w laboratoriach „panów”. Humanoidalne roboty, koboty, poduszkowce, sterowce…

muratore

Do klimatu podszytej niepokojem dziewiętnastowiecznej Anglii doskonale nawiązuje projekt restauracji Enzo Muratore w Lublinie. Prócz surowego rustykalnego wystroju dodano nowoczesne technologie. Stwarza to wrażenie, jakbyśmy czytali futurystyczną powieść napisaną w epoce królowej Wiktorii.

Dlatego gorąco zachęcam do zobaczenia tego na własne oczy! Bądź, przy mniejszej ilości czasu, usiądźmy wygodnie z kubkiem gorącej czekolady i laptopem. Zdjęcia wystroju znajdziemy na stronie: http://ferensdesign.pl/interior/lokale-uzytkowe/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here