Twój przyjaciel - fotel

Nadają profesjonalny charakter twojemu kącikowi pracy i gabinetowi, a także stanowią wygodny i przytulny azyl w sypialni czy salonie. Fotele są podstawowym elementem wyposażenia każdego domu i biura.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie foteli? Jak dobrać fotele do ich przeznaczenia i charakteru pomieszczenia? Czy fotele rzeczywiście są potrzebne? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Konieczność czy przeżytek?

Czym właściwie są fotele? Są to na pewno wygodniejsze wersje krzeseł i mniejsze wersje kanap. Zajmują mniej miejsca niż kanapa i łatwiej je wcisnąć w zakamarki pokoju. Ale za to mieszczą mniej osób, a już najlepiej sprawdzają się dla tylko jednej osoby. Dodają uroku pokojom dziennym, przytulności sypialniom i nowoczesności biurom. Wszystko tak naprawdę zależy od konstrukcji i wykończenia. Proste fotele w jednym, modnym kolorze z marszu czynią pomieszczenie innowacyjnym. Smukła rama i wzorzysta tapicerka potrafią nadać tradycyjny wygląd całemu wnętrzu.

Fotele są obecne w naszych domach od wieków. Sprawdzają się w swoich rolach, jako miejsca do prowadzenia rozmów o różnym charakterze (biznesowym lub intymnym), jako miejsca idealne do wypoczynku z książką i ciepłym napojem, a nawet jako miejsca do słodkiej drzemki. Mogą także spełnić się jako azyl dla osób potrzebujących przestrzeni i samotności. Dlatego nie warto rezygnować z foteli przy projektowaniu idealnego wnętrza.

Kompozycja i spójność

Każdy projektant wnętrz powtarza, jak wielkie znaczenie przy odbiorze pomieszczenia ma kompozycja. Najłatwiej jest oprzeć ją na elemencie wspólnym. To może być na przykład kolor czy wzór.

Wyobraźmy sobie sypialnię, w której akcentem łączącym wszystkie elementy wyposażenia jest kolor lawendowy. Niech pościel, zasłony i abażur lampki nocnej będą lawendowe. Umieścimy jeszcze na komodzie wazon w tym kolorze, a obok dołożymy kilka świeczek. Niby proste rozwiązanie, a jak bardzo sprawdzone i powielane. Wszystkie dodatki wydają się być na swoim miejscu, chociaż łączy je właściwie tylko jeden element.

Zwizualizujmy następnie salon z jadalnią, a jako motyw przewodni ustalmy kwiaty. Weźmy kilka krzeseł i fotele z tapicerką, która wymaga już odświeżenia i oddajmy je tapicerowi. Po powrocie wszystkie mają mieć wybraną przez nas tapicerkę z identycznym motywem kwiatowym, dzięki któremu pięknie wkomponują się w naszą wizję. Dodajmy kilka wazonów z kwiatami, może też jakiś obraz na ścianę i gotowe.

Niech element wspólny będzie punktem wyjścia do stworzenia pięknej i spójnej przestrzeni, która będzie poprawiać nastrój i cieszyć oko.

Jak wybrać odpowiedni fotel?

Jest mnóstwo rodzajów foteli, dlatego żeby dobrze wybrać, trzeba je testować. Najłatwiej po prostu udać się do sklepu meblowego i siedzieć na różnych fotelach, zwracając przy tym uwagę na ich wzornictwo. Dla jednych wygodniejsze będą twarde fotele ze sztywnym oparciem, a inni będą woleli utonąć w miękkim fotelu. Cenną radą powinno być to, że fotel musi być przede wszystkim wygodny, a dopiero na drugim miejscu dopasowany do wnętrza, jakie sobie wymarzyliśmy. A to ze względu na to, że gotowe fotele zawsze można oddać do renowacji i przerobić tak, żeby idealnie komponowały się z pozostałymi elementami całości. Warto też zadać sobie pytanie o główne przeznaczenie fotela. Czy ma być to fotel biurowy, wygodny i zdrowy dla kręgosłupa? Czy może raczej ma być to miejsce wypoczynku i relaksu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here