Lodówko-zamrażarki do małego mieszkania

Nikt tak dobrze nie zdaje sobie sprawy z konieczności przemyślanej organizacji przestrzeni, jak posiadacze małych mieszkań – kiedy na małym metrażu chce się pomieścić wszystko, co potrzebne do życia, każdy centymetr ma znaczenie. Problem najczęściej pojawia się w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka – pralka i lodówko-zamrażarka to sprzęty, z których wkomponowaniem w wystrój niewielkiego mieszkanka jest najwięcej problemów.

Mało miejsca = mało funkcji?

Prawdą jest, że w małych mieszkaniach nie ma zwykle miejsca na wysokie i szerokie lodówki o dużej pojemności – często inne elementy wystroju znacznie ograniczają przestrzeń, w której miałaby stanąć lodówko-zamrażarka. W takich pomieszczeniach zazwyczaj zagospodarowane są także ściany, dlatego konieczny jest wybór niskiej lodówki. Nierzadko zdarza się, że do mieszkania nie mieści się lodówko-zamrażarka i zostaje już tylko chłodziarka, czyli sama część chłodząca bez zamrażalnika. Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektórzy producenci proponują wersję z ograniczonym miejscem chłodzenia na korzyść małej półki w części zamrażarki. Takie sprzęty są zwykle jednodrzwiowe, a co za tym idzie, ich funkcje są często okrojone – brak w nich specjalnych szuflad do przechowywania określonych rodzajów żywności, półek na butelki. Duże sprzęty tego typu o wiele częściej wyposażone są też w dodatki, np. alarm niedomkniętych drzwi czy system no frost.

Jaka lodówko-zamrażarka sprawdzi się w małej kuchni?

Przy wyborze lodówki do niewielkiego pomieszczenia przydatną funkcją może się okazać możliwość przełożenia drzwi, którą proponują swoim klientom marki takie jak Electrolux czy Zanussi. Funkcja ta może również pomóc w ustawieniu większych lodówek, np. tych od marek Samsung lub Whirlpool, które szerokim wachlarzem funkcji przekonują, że są naprawdę wartymi zakupu towarami. W małym mieszkaniu warto też zwrócić uwagę na hałas wytwarzany przez sprzęt – im niższy jest jego poziom, tym lepiej. Ile maksymalnie może on wynosić? Szacuje się, że aby nie dekoncentrował i nie powodował dyskomfortu, nie więcej niż 45 dB. W małych mieszkaniach warto zadbać, aby było to nie więcej niż 40 dB. Oprócz tego dobrze jest postawić na innowacyjne rozwiązania, które pomimo małych wymiarów sprzętu zagwarantują dużą pojemność. Przykładowo, zamieszkując niewielkie lokum, lepiej odpuścić sobie wstawianie lodówko-zamrażarki pod zabudowę – takie rozwiązanie zajmuje o wiele więcej miejsca. Lepiej wybrać lodówkę wolnostojącą wyposażoną zarówno w półki, jak i pojemną szufladę, kieszenie drzwiowe i stojak na chociaż dwie butelki – warto przejrzeć ofertę Beko. Dobrze też przemyśleć własne oczekiwania względem lodówki – być może zamrażalnik nie jest konieczny i wystarczy sama chłodziarka? Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni i zapewne sprawdzi się u osób, które rzadko gotują w domu lub po prostu nie mają w zwyczaju korzystania z mrożonek czy przechowywania żywności w ten sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here