Stolarka okienna dawniej i dziś

Dziś budując dom nie chcemy byle jakich okien. Lecz chcemy mieć takie, które będą nowoczesne, wytrzymałe, praktyczne, szczelne, mocne, energooszczędne i pasujące do architektury budynku. Marzy nam się także minimum załatwiania formalności przy zakupie okien. I szybki, oraz prawidłowy i szczelny montaż okien. Takie okna i taka usługa dziś jest jak najbardziej możliwa. Lecz nie zawsze tak było. I okna również nie zawsze takie były, jak dziś. Okna zmieniały się przez wieki. W dawnych czasach o pasywnych oknach można było tylko pomarzyć.

Okna wówczas pełniły rolę wywietrzników i wpuszczały światło do wnętrza budynku. I to, jak wyglądały na tle architektonicznym nie miało żadnego znaczenia. Nikt o tym wówczas nie myślał i nikt nie miał żadnych oczekiwań, co do wyglądu okien na tle domu. Okna w dawnych czasach stanowiły otwór w ścianie, który był praktyczny. Gdy było zimno otwór taki zakrywano skórami, materiałem, papierem, a dużo później szybą. Kolejnym krokiem ewolucyjnym było wynalezienie okiennic.

Pierwsze okiennice pojawiły się w krajach nad Morzem Śródziemnym. A więc w Grecji i Rzymie. Były to czasy starożytne więc ani okna, ani okiennice nie były podobne do tych, które mamy obecnie. Dziś prawidłowy montaż okien we Wrocławiu jest ekonomiczny i stanowi ozdobę budynku. Podobnie, jak okiennice, które są dziś co prawda rzadkością, lecz gdy już są, to wykonane są techniką ręczną, co sprawia, ze są unikalne.

W dzisiejszych czasach okiennice pełnią głównie rolę dekoracyjną. Natomiast w dawnych czasach okiennice miały za zadanie przede wszystkim ochronić przed chłodem i innymi warunkami pogodowymi. A także przed intruzami, którzy mieli dzięki okiennicom uniemożliwione wtargnięcie do wnętrza domu. Na przestrzeni tysiącleci i wieków zmieniała się stolarka okienna. Dziś z każdym rokiem wprowadzane jest coś innego w kwestii drzwi, czy okien. Wprowadzane są nowe technologie i nowe rozwiązania. Wszystko po to, aby podnieść ludziom komfort życia.

Kilka dekad temu istniały okna wyłącznie drewniane. Wykonane z heblowanych desek i jednej szyby. Takie okna nie stanowiły dobrej izolacji, bo przepuszczały zimne powietrze do wnętrza domu. I w mieszkaniach podczas zimy było nieustannie zimno. Na szczęście przyszło nam żyć w czasach, w których okna są nowoczesne i bardzo szczelne. Na temat różnego rodzaju okien można poczytać na stronie internetowej pod linkiem prawidlowymontaz.pl/prawidlowy-montaz.

Obecnie producenci okien polecają wysokiej jakości okna wykonane z dobrego materiału. Jest to bardzo dobrze zabezpieczone drewno, z którego produkowane są drewniane okna. Gdyż niektórzy o takich właśnie oknach marzą. Dla osób pragnących mieć odporne okna i nienastręczające dodatkowej pracy w ich utrzymaniu wynaleziono okna plastikowe.

Okna z tworzywa sztucznego stały się popularne pod koniec dwudziestego wieku. I do dziś są najbardziej popularne biorąc pod uwagę okna drewniane, aluminiowe, czy okna stalowe. Gdyż okna PCV odznaczają się bardzo dużą izolacją cieplną. Co pozwala zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu budynku. Okna plastikowe wstawiane są do nowych budynków, jak i stosowane w przypadku wymiany okien w starych budynkach. Nowoczesne okna nie tylko są praktyczne i energooszczędne, lecz także wyglądają elegancko czym wzbogacają wygląd budynku.

Producenci okien w dobie konkurencji prześcigają się w coraz bardziej zaawansowanych technologiach. Aby stworzyć okna, jak najbardziej funkcjonalne, eleganckie i zapewniające wszechstronny komfort użytkownikom.

Nowoczesne okna, to okna nie tylko o wysokich parametrach izolacyjności, lecz także o wysokiej izolacji akustycznej. Poza tym współcześnie produkowane okna posiadają mocne i stabilne konstrukcje, odpowiednie okucia, oraz odporne szyby zapewniają, jak największe bezpieczeństwo budynkom, a w tym ludziom. W dwudziestym pierwszym wieku wybierając okna do naszego domu możemy spełnić swoje marzenia, gdyż na rynku jest dostępny taki asortyment, o którym marzymy. Ceny okien także są konkurencyjne.

Źródło: Fix okna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here