Czy wentylacja w oknie jest potrzebna

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa dobrze działająca wentylacja w domu. W celu zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza coraz częściej stosowane są w oknach nawiewniki. Nowoczesne okna zapewniają szczelność, z tego względu przedostanie się do wnętrza świeżego powietrza, może być utrudnione. Nawiewniki dostarczają powietrze z zewnętrza bez konieczności otwierania okna.

Czym są nawiewniki okienne?

Podstawą sprawnie działającej wentylacji domowej są nawiewniki okienne. Inaczej nazywane nawietrznikami czy nawietrzakami. Mają one na celu dostarczać świeże powietrze z zewnątrz. Takie urządzenia skutecznie wspomagają działanie wentylacji, wpływają na poprawę jakości panującego w budynku mikroklimatu i pozbywają się zjawiska kondensacji pary wodnej. Nawiewniki okienne doprowadzają powietrze z zewnątrz, nawet jeśli okna są szczelnie zamknięte, co przydaje się zwłaszcza w okresie zimowym.

Wentylacja to konieczność

Wentylacja odgrywa ogromną rolę w każdym budynku. Powietrze w pomieszczeniach po jakimś czasie zużywa się, czyli zmienia swój skład. Poprzez proces oddychania, tlen zamienia się na dwutlenek węgla. Oprócz tego dochodzi spalanie gazu oraz pozostałych paliw. Cały czas więc zmniejsza się poziom zawartości tlenu w pomieszczeniach, w ilość dwutlenku węgla stopniowo zwiększa się. W powietrzu znajduje się także coraz większa ilość szkodliwych gazów oraz toksycznych związków, powstających przez parowanie powierzchni sztucznych, klejów wiążących płyty mebli, powierzchni lakierowanych, a także wszelakiego typu posadzek.

Czasem zdarza się, iż zużyte powietrze ma także w składzie izotopy promieniotwórcze, takie jak radon. Radon powinien być całkowicie usunięty poprzez wentylację, gaz ten przenika z gruntu przez fundamenty aż do budynku i stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Zużyte powietrze wpływa w niekorzystny sposób nie tylko na ludzi, ale także na budynek. Duża ilość wilgoci doprowadza do rozwoju pleśni oraz grzybów, które powodują astmę, alergię i choroby układu oddechowego. Budynki przez wykraplanie się wody, mogą po prostu powoli niszczeć. Niewłaściwie działająca wentylacja może doprowadzić do odwrócenia ciągu w kanałach wywiewnych, czy odwrócenia kierunku przepływu spalin w kanale spalinowym, co może doprowadzić do śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Jak widać poprawnie działająca wentylacja to podstawa i jest ona konieczna. Warto więc stosować między innymi nawiewniki okienne.

Rodzaje oraz umiejscowienie nawiewników w domu

Na rynku znajdziemy parę rodzajów nawiewników. Główną różnicą jest ich forma montażu. Dostaniemy nawiewniki wszybowe oraz naramowe. Nawiewniki okienne posiadają także różne zastosowane sposoby sterowania, możemy wymienić higrosterowane, ręczne, ciśnieniowe, hybrydowe. Niektóre modele mają również dodatkowe funkcje. Nawiewniki okienne montuje się w pokojach, w kuchni, jednak nie w łazienkach. Poleca się korzystać z ilości nawiewników zgodną z kubaturą pomieszczeń. W domu powinny być zainstalowane minimum 2 nawiewniki, jeden w zupełności nie wystarcza. Dobrze jest umiejscowić nawiewniki na górnych częściach okien, dzięki czemu napływ powietrza z zewnątrz będzie optymalny.

Jak regulować nawiewniki okienne?

Nawiewniki można regulować ręcznie albo w sposób automatyczny. Najlepszym rozwiązaniem są nawiewniki sterowane automatycznie, posiadające czujnik wilgoci czy temperatury. Kiedy parametry ulegną zmianie, wówczas nawiewnik sam dostosuje wielkość szczeliny wentylacyjnej. Nawiewnik sam określi, kiedy pomieszczenie wymaga większej ilości świeżego powietrza, a kiedy mniejszej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here