Samodzielny montaż klimatyzacji

Samodzielny montaż klimatyzacji to dość ryzykowne przedsięwzięcie. Prawidłowa instalacja klimatyzatora w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym wymaga specjalistycznej wiedzy i użycia odpowiednich narzędzi. Źle przeprowadzone prace mogą prowadzić do uszkodzenia urządzenia lub jego nieoptymalnego działania. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Samodzielny montaż klimatyzacji – co trzeba wiedzieć?

Decyzja o samodzielnym zamontowaniu klimatyzacji najczęściej jest motywowana chęcią zaoszczędzenia kosztów związanych z profesjonalną usługą. Jednak zanim przystąpi się do działania, należy poznać kilka faktów:

  • w przypadku mieszkania konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni w odpowiedzi na wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku; trudniej uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji na dachu lub elewacji budynku niż na balkonie;
  • aby prawidłowo zamontować urządzenie, trzeba posiadać specjalistyczne umiejętności i odpowiednie narzędzia, np. manometr do skontrolowania prawidłowego działania urządzenia;
  • niestandardowe rozwiązania, np. montaż klimatyzacji w innym miejscu niż balkon, wymaga fachowej pomocy,
  • profesjonalne ekipy posiadają specjalne uprawnienia do montażu klimatyzacji, dzięki którym usługa wykonywana jest bez większych przeszkód,
  • samodzielny montaż klimatyzacji wiąże się z utratą gwarancji na urządzenie.

Zdecydowanie więcej obostrzeń dotyczy instalacji klimatyzacji w mieszkaniu niż w domu wolnostojącym. Konieczność otrzymania stosownych pozwoleń oraz znalezienie odpowiedniego miejsca na urządzenie to nie wszystko. Niezbędna jest jeszcze wiedza dotycząca samego sposobu montażu zależnego od rodzaju klimatyzatora czy odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Samodzielny montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym może okazać się jeszcze trudniejszy, zwłaszcza jeśli chcemy zastosować skomplikowane rozwiązanie lub zintegrować wybrany system z innymi urządzeniami, np. wentylacją.

Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji? Poproś o indywidualną wycenę usługi na https://erco-lodz.pl/

Klimatyzator split do samodzielnego montażu

Klimatyzator do samodzielnego montażu, którego własnoręczna instalacja wydaje się najmniej wymagająca, to urządzenie typu split. To optymalne rozwiązanie idealne zarówno dla mieszkania w bloku, jak i dla domu. Urządzenie składa się z jednostki wewnętrznej montowanej naściennie lub podsufitowo i zewnętrznej umieszczanej na balkonie bądź ścianie budynku. Klimatyzator split dostępny jest w tańszym wariancie przenośnym, wymagającym dostępu do okna, przez które za pośrednictwem rur pobierane jest powietrze, oraz stacjonarnym, gwarantującym bardziej efektywną i cichszą pracę.

Chociaż na pierwszy rzut oka montaż klimatyzatora split wydaje się prosty, aby mieć pewność, że urządzenie zostanie zainstalowane poprawnie, konieczne są wiedza i doświadczenie specjalisty. Jest on w stanie ocenić wymaganą długość instalacji elektrycznej i miedzianej czy zaplanować najlepszą metodę ich podłączenia. Nieodpowiednie przeprowadzenie prac może poskutkować niewłaściwym działaniem klimatyzatora albo jego uszkodzeniem, co jest równoznaczne ze stratami finansowymi. Takie ryzyko jest nieopłacalne, dlatego lepiej powierzyć działania profesjonalnej firmie.

Koszt montażu klimatyzacji

Cena montażu klimatyzacji zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju urządzenia i stopnia trudności prac wynikającego z warunków architektonicznych danego pomieszczenia bądź całego budynku. Przed przystąpieniem do prac specjaliści dokonują indywidualnej wyceny, uwzględniając specyfikę parametrów technicznych klimatyzatora i przestrzeni. Mogą wskazać, jakie rozwiązanie będzie w danym przypadku najlepsze, co pozwoli zoptymalizować koszty samej instalacji i późniejszej eksploatacji.

O tym, ile kosztuje montaż klimatyzacji, decyduje także zakres ewentualnych prac dodatkowych. Zdarza się, że konieczne jest zastosowanie specjalnych podnośników bądź rusztowań, gruntowne kucie ścian czy maskowanie elementów zainstalowanego już urządzenia. Brak odpowiedniej wiedzy w tym zakresie może zdecydowanie utrudnić przedsięwzięcie i zrodzić dodatkowe, zbędne koszty.

Jeśli chodzi o montaż klimatyzacji, cena jest najbardziej opłacalna w przypadku kupna klimatyzatora w pakiecie z usługą instalacji. Tańsze będzie też urządzenie typu split niż multisplit. W tym drugim przypadku, cena klimatyzacji wraz z montażem może przekroczyć nawet 10 tysięcy złotych. Jeśli nie są konieczne niestandardowe rozwiązania, cena nie będzie wygórowana. Podstawowy wariant to koszt ok. 3,5 tysiąca złotych za klimatyzator z usługą montażu.

Decydując się na fachową pomoc, zyskujemy pewność prawidłowej instalacji i efektywnej pracy urządzenia. Zaletą korzystania z usług firm tego typu jest szybki czas montażu, zamykający się w kilku godzinach, co ma szczególne znaczenie, gdy mieszkamy w bloku i nie możemy narażać sąsiadów na długotrwały hałas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here