Farba do malowania miedzi – co warto wiedzieć?

0
6933

Farba na miedź powinna zapewniać malowanym powierzchniom maksymalne zabezpieczenie przed niszczącym wpływem czynników środowiskowych i mechanicznych. Z uwagi na użytkowanie tego metalu w wymagającym środowisku, wyboru farby do miedzi warto dokonać ze szczególną starannością. Pod uwagę należy wziąć m.in. stopień ochrony przed korozją czy odporność termiczną. Jakie produkty mamy do dyspozycji? 

Farby do miedzi – zastosowanie

Ze względu na specyficzne parametry techniczne miedź chętnie wykorzystuje się m.in. w przemyśle energetycznym i chemicznym, w budownictwie oraz elektrotechnice. Jako element budulcowy różnego typu konstrukcji i urządzeń, np. chłodnic, wymienników ciepła czy instalacji centralnego ogrzewania, podlega działaniu  różnorodnych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na jej właściwości. Wilgoć, promienie UV, skrajne temperatury, uszkodzenia mechaniczne to najczęstsze przyczyny niszczenia elementów wykonanych z miedzi.  Nie tylko tracą one walory wizualne, ale przede wszystkim obniża się ich funkcjonalność.

Rolą farby do miedzi jest zabezpieczenie pokrywanych struktur przed niesprzyjającymi warunkami oraz wydłużenie żywotności urządzeń, choć nie mniej ważny bywa wymiar dekoracyjny.  Wysokiej jakości farba do malowania elementów miedzianych powinna dobrze przylegać do podłoża, tworzyć zwartą powłokę odporną na uszkodzenia i łatwo się nakładać.

Farba do malowania miedzi – którą wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów przeznaczonych do malowania konstrukcji metalowych. W zależności od parametrów technicznych, mają inne zastosowanie i dają odmienne efekty:

  • farba poliuretanowa – wyróżnia się dużą dekoracyjnością, jest bardzo twarda, dobrze kryjąca i niezwykle odporna na zarysowania, promienie UV, opary (soli, gazów, rozpuszczalników itp.),  a także wilgoć, dlatego dobrze spisuje się jako farba antykorozyjna do miedzi; charakteryzuje się bardzo szybkim czasem schnięcia – maksymalnie 3 godziny; z powodzeniem można ją stosować do malowania elementów wykonanych ze stopu cynku i miedzi, np. krat, bram, barierek czy poręczy; co więcej, dwuskładnikowy preparat działa jak farba podkładowa, dlatego można go używać oddzielnie, bez konieczności gruntowania;
  • farba alkidowa – w składzie ma głównie żywicę alkidową i olej, dzięki czemu zapewnia wysoki połysk; jest bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych, dobrze chroni przed powstawaniem rdzy; sprawdza się do pokrywania elementów miedzianych, nagrzewających się nawet do 100°C, dlatego wykorzystywana jest do malowania kaloryferów, a także jako farba do miedzianych instalacji c.o.; czas schnięcia to maksymalnie 12 godzin;
  • farba poliwinylowa – świetnie nadaje się do malowania na zewnątrz w różnych warunkach; przeznaczona jest m.in. do instalacji w budownictwie, słupów oraz elementów wykonanych ze stopu miedzi i cynku; nie ścieka z pionowych powierzchni o określonej grubości i jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, wykazuje właściwości antykorozyjne; czas schnięcia to maksymalnie 2 godziny;
  • farba akrylowa – to uniwersalna farba do malowania rurek miedzianych i innych metalowych powierzchni, która schnie do 12 godzin; jest odporna na wodę, promienie UV i inne czynniki atmosferyczne, dlatego dobrze zabezpiecza przed korozją; dla wzmocnienia jej twardości warto zastosować bezbarwny lakier, który stworzy dodatkową warstwę ochronną.

Warto zwrócić uwagę także na wodne i wodorozcieńczalne farby do miedzi, które znajdziemy w ofercie renomowanych producentów. To rozwiązanie przyjazne środowisku, ponieważ tego rodzaju środki nie wydzielają szkodliwych lotnych związków podczas schnięcia. Są więc szczególnie polecane do stosowania w pomieszczeniach. Poza tym wykazują pozostałe właściwości charakterystyczne dla farb do malowania miedzi.

Farby do miedzi

Jeśli szukasz wysokiej jakości farby do miedzi, sprawdź ofertę producenta: https://polifarb.lodz.pl/pl/

Lakier do miedzi

Oprócz klasycznych farb, na rynku można znaleźć również lakier do miedzi – bezbarwny preparat o działaniu antykorozyjnym. Oprócz zapewnienia ochrony przed powstawaniem rdzy, lakier dodatkowo ma właściwości dekoracyjne. W zależności od rodzaju użytego środka, nadaje malowanej powierzchni połysk, mat lub półmat. Można go używać w połączeniu z farbami nawierzchniowymi, a stosowany samodzielnie, pozwoli zachować naturalny kolor miedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here