Rury z tworzyw sztucznych

Podczas budowy domu każdy inwestor stoi przed koniecznością dokonywania wyborów. Mogą one dotyczyć wielu kwestii, chociażby tego na rury, z jakiego materiału postawić podczas budowy instalacji domowej. Być może na pierwszy rzut oka wydaje się to niezbyt istotne. Nic bardziej mylnego ponieważ to, z jakiego materiału są wykonane rurociągi w instalacji wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej czy gazowej ma ogromne znaczenie dla komfortu domowników. Na rynku dostępne są 3 podstawowe rodzaje rur – plastikowe, miedziane i stalowe. Czym charakteryzują się poszczególne z nich? Dlaczego w wielu przypadkach wybór rur z PCV okaże się najtrafniejszy?

Rury z tworzywa sztucznego

Rury wykonane z plastiku mają wiele zalet, które mogą przekonać Cię do tego, aby to właśnie na nie postawić w instalacji domowej https://synco.pl/oferta/rury-do-instalacji-wewnetrznych/. Przede wszystkim są one elastyczne, lekkie i nie rdzewieją. Instalacja grzewcza, która została wykonana z tworzywa sztucznego, może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, co także działa na jej korzyść. Jeśli wybierzesz rurociągi najwyższej jakości, niech to będzie np. rura syncopex, to masz gwarancję, że jest ona wykonana z najlepszych materiałów. Co więcej, najwyższą jakość możesz otrzymać w przystępnej cenie, ponieważ rury z tworzywa to obecnie jedno z najtańszych rozwiązań na rynku. Oferta tego typu produktów jest bardzo bogata i istnieją rury wykonane z różnych rodzai tworzyw.

Rury z plastiku są łatwe w montażu i nikt nie powinien mieć większego problemu podczas pracy z nimi. Minusem może okazać się jednak ich niska odporność na wysokie temperatury oraz fakt, że mogą one zmieniać właściwości wody. Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, jednak warto pamiętać o tym, że każdy rodzaj rur ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jeśli chodzi o rury z PCV, to zalety zdecydowanie przeważają nad wadami.

Rury miedziane

Rury wykonane z miedzi były bardzo często wykorzystywane jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie już trochę się od nich odchodzi i zastępuje plastikowym zamiennikiem. Warto jednak wiedzieć, że są one odporne na wysokie temperatury oraz promienie słoneczne. Niestety, jeśli nie zostaną dobrze zaizolowane, to mogą powodować duże straty ciepła. Dodatkowo nie można ich łączyć z aluminium. W miejscu, gdzie będą się stykać oba te materiały może dojść do korozji.

Rury miedziane wyróżniają się swoimi właściwościami antybakteryjnymi, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w instalacjach wodnych. Dodatkowo nie zmieniają smaku ani zapachu cieczy. Ich dużym minusem może być to, że są stosunkowo drogie, co często przesądza o zakupie innego rodzaju rur.

Rury stalowe

Rury wykonane ze stali są odporne na wysokie temperatury. Nie trzeba ich dodatkowo mocować do ścian, ponieważ same w sobie są sztywne. Jeśli chodzi o ich cenę, to jest to jedno z tańszych rozwiązań, jeśli chodzi o instalacje grzewcze. Niestety rury wykonane ze stali są dość ciężkie i podatne na korozje. Dodatkowo często zarastają kamieniem w przeciwieństwie do rur miedzianych.

Tworzenie instalacji centralnego ogrzewania z rur stalowych jest dość pracochłonne, dlatego rzadko kiedy wybiera się takie rozwiązanie. O wiele lepiej sprawdzą się one w instalacjach prowadzonych w tradycyjny sposób z pionami i przewodami ułożonymi wzdłuż ścian. Obecnie większość osób do budowy instalacji domowych wybiera rury z tworzyw sztucznych wysokiej jakości. W wielu przypadkach mają one dużą przewagę nad miedzią i stalą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here