Jakie znaczenie ma pompa do oleju silnikowego?

0
1399

Pompa do oleju silnikowego, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie dostarczenie oleju do silnika pod odpowiednim ciśnieniem. W zasadzie nie musimy o tym wiedzieć, bo ta informacja może nam nie być potrzebna, jeśli wszystko w naszym aucie działa prawidłowo. Ma ona za zadanie dbać o prawidłową pracę silnika, ale nie jest to najważniejsza, ani jedyna część, która jest niezbędna do jego prawidłowej pracy.

Zazwyczaj taka pompa działa prawidłowo, jeśli jednak coś jej zacznie dolegać, zauważymy pewne symptomy. Nastąpi wówczas spadek ciśnienia oleju, czyli nastąpi brak smarowania silnika. To już sytuacja niebezpieczna, która może doprowadzić do zatarcia silnika. Pompa do oleju silnikowego ma swoja kontrolkę, która nam się zaświeci, gdy nastąpi awaria. Kiedy zauważymy na pulpicie, że kontrolka się zaświeciła, warto również rozważyć, czy po prostu nie zepsuł się czujnik kontrolujący.

Silnik samochodowy to główny motor, o który należy dbać, aby auto mogło się poruszać. Ważny jest więc jego system smarowania. Smarowanie natomiast musi mieć odpowiednie ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie zapewnia odpowiednie krążenie smaru, czyli dba o prawidłową pracę silnika. Jeśli ciśnienie z jakichś przyczyn spadnie, jest to sygnał, że w układzie smarowania dzieje się coś niedobrego. Należy sprawdzić wszystkie elementy. Ważny będzie stan poziomu oleju. Oleju nie może być za mało, nie powinien też wyciekać. Wyciekający olej pozostawia ślady. Sprawdzamy czy pompa nie nie jest uszkodzona.

Na końcu bierzemy pod uwagę uszkodzenie silnika. Sprawdzamy jak wyglądają spaliny, ponieważ tu już można zauważyć, że coś jest nie tak. Wszystkim tym zajmie się oczywiście profesjonalny mechanik samochodowy. My jedynie obserwujemy kontrolki na pulpicie i nie panikując, reagujemy możliwie jak najszybciej, dlatego, że silnik to ważny element. Jeśli doprowadzimy do uszkodzenia silnika, to dalej już raczej nim nie pojedziemy. Taka awaria może zdarzyć się wszędzie i niespodziewanie. Szybka reakcja z naszej strony to klucz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here