Praktyczne oświetlenie do garderoby

Praktyczna i przestronna garderoba to marzenie wielu z nas. Spore grono osób zapomina jednak, że oprócz wygospodarowania przestrzeni i zadbania o właściwe meble, trzeba jeszcze przemyśleć kwestię oświetlenia. W przypadku garderoby ma ono bowiem kluczowe znaczenie.

Jaki system oświetleniowy warto zastosować w garderobie? Jakie lampy i źródła światła sprawdzają się w takim miejscu najlepiej? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie do garderoby a typ pomieszczenia

Rodzaj oświetlenia do garderoby zależy oczywiście od wielu czynników. Przede wszystkim na jednak ma to wpływ typ przestrzeni.

Nieco inaczej buduje się system świetlny do garderoby, która stanowi niezależne pomieszczenie, a inaczej jeśli jest to wydzielona część sypialni lub we wnętrzu ustawiono również na przykład toaletkę, przy której wykonuje się choćby perfekcyjny makijaż.

Jeśli garderoba znajduje się w sypialni, wówczas najczęściej wykorzystuje się po prostu lampy znajdujące się już w tej przestrzeni, ewentualnie dodatkowo doświetla się półki niewielkimi źródłami światła, na przykład oczkami wpustowymi.

Znacznie więcej możliwości daje zaprojektowanie oddzielnej garderoby.

Jak dobrze oświetlić garderobę?

W garderobach montuje się różne lampy. Ich zadaniem jest zapewnienie między innymi bezpiecznego przemieszczania się. Światło ma też pozwalać na swobodny wybór elementów garderoby oraz bezproblemowe dobieranie ubrań na przykład pod kątem kolorystyki.

Na to wpływa właśnie odpowiednie oświetlenie. Czym muszą się zatem odznaczać optymalne lampy do garderoby?

Rodzaje opraw do garderoby

Nawet w większych domach garderoba raczej nie stanowi bardzo przestronnego wnętrza. Najlepiej sprawdzają się w niej zatem oprawy oświetleniowe niewielkich rozmiarów. Jako oświetlenie główne najczęściej wykorzystuje się oczka wpustowe. Ciekawą opcją są reflektory zwykłe lub na szynoprzewodzie, które oferuje choćby sklep Lampy.it. Pozwalają one na dopasowanie kierunku padania światła, dzięki czemu wygodnie i skutecznie podświetla się wszystkie półki i wieszaki.

Choć zazwyczaj w garderobach nie montuje się okazałych lamp wiszących, to jednak da się wprowadzić do tego pomieszczenia oświetlenie dekoracyjne. Najczęściej tę funkcję spełniają taśmy LED, które przykleja się do krawędzi półek. Dzięki nim uzyskuje się ciekawy efekt wizualny, a przy tym zwiększa funkcjonalność wnętrza. Listwy dają bowiem wystarczająco światła, by można było znaleźć każdy element stroju, bez konieczności włączania wszystkich lamp głównych. A to naprawdę solidna oszczędność.

Jakie światło do garderoby wybrać?

Oddzielną kwestią pozostaje wybór źródeł światła do garderoby. Aby stworzyć wygodną przestrzeń do dobierania elementów odzieży i łączenia ich w spójne zestawy, niezbędne są punkty świetlne, jak dobrze odzwierciedlają naturalny kolor przedmiotów.

Z tych też względów, gdy wybiera się żarówki do garderoby, trzeba zwracać uwagę na dwa parametry:

  • temperaturę barwową,
  • współczynnik oddawania barw Ra.

Idealną opcją do garderoby są produkty, dające światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Zbyt ciepłe lub zimne światło mogłoby doprowadzić do przekłamania kolorów, co potrafi skutkować modową katastrofą.

W tej kwestii równie ważny jest współczynnik oddawania barw. O ile w pozostałych pomieszczeniach może być on na poziomie ok. Ra 80, to do garderoby warto wybrać modele, które mają przynajmniej Ra 90. Wówczas zyskujemy pewność, że widziane w garderobie kolory ubrań są bardzo bliskie naturalnym odcieniom.

Garderoba – wygoda, praktyczność i styl

Garderoby mają przede wszystkim zapewniać wygodne miejsce do przechowywania odzieży oraz dobierania strojów na co dzień lub na wielkie wyjścia. Jeśli chcemy, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję, warto zadbać o dobre oświetlenie, które ułatwi zadanie i pomoże zawsze znaleźć idealne zestawy na każdą okazję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here