Pielęgnacja mebli drewnianych – o czym warto pamiętać?

0
2114

Nie wyobrażasz sobie swojego domu bez mebli wykonanych z drewna? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że drewno to nie tylko wyjątkowo piękny, ale też wymagający materiał. Bez odpowiedniej pielęgnacji nie będzie on w stanie cieszyć twoich oczu przez długie lata. Oto kilka ważnych kwestii o których warto pamiętać zanim zajmiemy się pielęgnacją.

W ZALEŻNOŚCI OD IMPREGNATU

Wbrew obiegowej opinii, nie istnieje jedna uniwersalna metoda czyszczenia oraz pielęgnowania mebli drewnianych. Wszystko zależy od tego w jakim sposób dany mebel został zaimpregnowany. Różne rodzaje impregnowania mebli sprawiają, że będą one potrzebować różnych sposobów czyszczenia oraz pielęgnacji. Ich odpowiednie dobranie gwarantuje, że nie zniszczymy mebli oraz pozwolimy im zachować wspaniały wygląd przez jak najdłuższy czas.

Trzy podstawowe rodzaje impregnowania to te za pomocą oleju, wosku oraz lakieru.

Meble lakierowane należą do tych najłatwiejszych w czyszczeniu. Lakier nie tylko chroni drewno przed zabrudzeniami, ale też daje się czyścić za pomocą zwykłych ściereczek, zmoczonych w wodzie z dodatkiem mydła. (Nie wskazane jest stosowanie szorstkich materiałów do czyszczenia, gdyż mogą one pozostawić rysy na powierzchni)

Meble woskowane są już bardziej wymagające –  czyścimy je tylko za pomocą specjalistycznych, certyfikowanych środków, bowiem woda może je uszkodzić. Z tego też powodu meble woskowane nie powinny służyć nam na przykład, jako stoły robocze, a raczej jako szafki, komody, czy kredensy.

Meble olejowane – w przeciwieństwie do lakierowanych, mają tendencję do pokrywania się plamami, jeśli nie dość szybko je zetrzemy. Poza tym są równie estetyczne i łatwe w czyszczeniu. Znowu wystarczy nam do tego woda i szmatka. Unikajmy za to wszelkiego rodzaju chemii, jaka może uszkodzić drewno.

MEBLE KLOSE I INNE

Aby uniknąć późniejszych problemów z pielęgnacją, zwracajmy uwagę na jakość drewna lub jego pochodnych, przy zakupie mebla. Często to, co w salonie wygląda na olśniewający i piękny materiał, w późniejszym okresie może okazać się niezwykle „niewdzięczne” przy pielęgnacji, a tym samym szybko utracić swój pierwotny wygląd. Dlatego też warto szczegółowo wypytać sprzedawcę o rodzaj drewna zastosowanego do produkcji, oraz jego właściwości.

Problemów ze złą jakością materiału unikniemy również, wybierając produkty marek, które specjalizują się w drewnianych wyrobach. Przykładem może być tu niemiecka marka Klose, jaka od lat dostarcza na polski rynek swoje produkty. Meble Klose charakteryzuje wyjątkowa jakość, której podstawę stanowi najlepsze lite drewno, oraz jego przetwory. Ich produkty możecie znaleźć między innymi na stronie Outletu meblowego, pod tym adresem: www.outletmeblowy.pl/klose.

REGULARNA PIELĘGNACJA

Bez względu jednak na to, czy jesteśmy zainteresowani meblami Klose, lub inną marką, musimy pamiętać o tym, że przy pielęgnacji najważniejsza jest regularność i konsekwencja. Kiedy już dobierzemy odpowiedni środek do pielęgnacji w zależności od tego z jakiego rodzaju drewna wykonany jest nasz mebel oraz w jaki sposób zaimpregnowany, nie wystarczy jego stosowanie raz na rok. Tylko regularna pielęgnacja pozwoli nam zachować wspaniały wygląd drewnianych mebli na lata, a tym samym ocalić wyjątkową atmosferę, którą roztaczają w każdym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here