Orchidarium w twoim domu

Orchidarium, czyli szczelnie zamknięta szklarnia pełna storczyków to idealny prezent dla wielbicieli tych wdzięcznych roślin. Liczba gatunków orchidei przekracza w naturze ponad 25 tysięcy, a ich niesamowite odmiany zachwycają nawet tych, którzy za kwiatami nie przepadają. Oczywiście nie wszystkie z nich nadają się do uprawy domowej, ale w większości przypadków można zaryzykować stwierdzeniem, że nie są to zbyt wymagające rośliny – pod warunkiem, że wiemy jak się z nimi obchodzić.

Czym jest orchidarium?

Orchidarium to, potocznie mówiąc, dom dla storczyków, czyli mini szklarnia mająca zapewnić jak najlepsze warunki do uprawy tych kwiatów. Popularny w ostatnim czasie, zielony trend na posiadanie w swoich domach dużej ilości roślin spowodował także wzrost zainteresowania uprawą orchidei. Gotowe orchidaria, a także artykuły do uprawy storczyków można kupić m.in w takich sklepach jak hemp.pl/pl/c/Orchidarium/1393, ale równocześnie można spróbować zbudować je samemu. Oczywiście nie każdy posiadacz storczyka musi zapewnić mu taki dom, gdyż rośliny te równie dobrze radzą sobie na parapetach naszych mieszkań, jednak jeśli myślisz o wzbogaceniu swojej kolekcji o cenne gatunki, a także chciałbyś, żeby cieszyły się one dobrą kondycją, warto postarać się o orchidarium.

Warunki uprawy

Aby nasz “dom dla storczyków” dobrze spełniał swoją funkcję należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawy. Wybierając odmiany roślin jakie w nim zamkniemy, kierujmy się przede wszystkim ich podobnymi wymaganiami jeżeli chodzi o wilgotność, temperaturę i dostęp do światła. Wiele z gotowych orchidariów wyposażonych jest w specjalne systemy nawadniania, ogrzewania i oświetlenia. Z racji, że większość storczyków wymaga ruchu powietrza, należy sprawdzić, czy zakupiona szklarnia posiada wbudowany system wentylacyjny.

Orchidarium domowej roboty

Można wymieniać wiele zalet profesjonalnych orchidariów, ale jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w stworzeniu domowej szklarni, wystarczy zacząć od zwykłego akwarium. Dobrze jest je przystosować tak, aby jedna z szyb zamontowana była na zawiasach i mogła się otwierać. Konieczne jest też wywiercenie otworów lub zapewnienie szczeliny, do przeprowadzenia przewodów elektrycznych i wentylacyjnych. Kolejnym ważnym elementem jest światło. Tu sprawdzić się mogą świetlówki energooszczędne. A gdy uporasz się już z rozwiązaniami technicznymi, pora przystąpić do urządzania wnętrza. Świetnie sprawdzą się tu rozwiązania jak najbardziej zbliżone do naturalnych, a więc pnie, gałęzie, mech, kamienie itd. Nie zapominajmy, że większość storczyków to rośliny wieloletnie należące do rodziny epifitów. Oznacza to, że żyją one na korze drzew, a szeroki system korzeni powietrznych stabilizuje ich położenie. Warto więc zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na profesjonalne orchidarium kupione w sklepie, czy zdecydujemy się stworzyć je samemu, warto zaznajomić się z historią roślin, jakie chcemy w nim uprawiać. Znajomość warunków uprawy, a więc niezbędnej temperatury, światła, wilgotności i powietrza, pozwoli nam cieszyć się swoimi okazami przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here