Panele słoneczne

W wielu miejscowościach w Polsce przybywa domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, na których dachach znaleźć możemy panele słoneczne. Skąd taka ich popularność i jakie panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na polskich domach?

Panele słoneczne stanowią główną część instalacji fotowoltaicznej, która ma za zadanie pozyskiwać energię ze słońca i przekształcać ją w energię elektryczną. Słońce i energia pozyskana ze słońca stanowią doskonałe źródło energii odnawialnej, a zatem takiej, która sama się odnawia i nigdy nie ulegnie wyczerpaniu. Uważa się, że jest to jedna z najbardziej ekologicznych metod pozyskiwania energii elektrycznej. Z tego powodu w wielu krajach, w tym również w Polsce, wykorzystuje się panele solarne, aby pozyskać energię elektryczną z odnawialnych źródeł i móc z niej czerpać na potrzeby mieszkańców danej nieruchomości.

Dlaczego tak chętnie montujemy panele słoneczne?

Powód, dla którego coraz więcej instalacji fotowoltaicznych pojawia się na naszych domach jest prosty. Panele solarne pozwalają nam na pozyskiwanie energii elektrycznej i wykorzystywanie jej na własne potrzeby. Przez wiele lat możemy więc produkować prąd za darmo i wykorzystywać różnego rodzaju urządzenia gospodarstwa domowego, które działają na prąd elektryczny niemalże zupełnie bez ponoszenia za to kosztów. Można więc powiedzieć, że po zainstalowaniu paneli słonecznych nasza pralka, lodówka, żelazko, czy nawet grzejniki na prąd będą działały przez wiele lat, nie narażając nas przy tym na koszty. Jest to więc szczególnie przydatne, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu oraz wody bieżącej urządzeniem działającym na prąd. Wówczas prąd elektryczny do ogrzania domu oraz bieżącej wody będzie pozyskiwany z energii odnawialnej, a właściciele domu nie będą ponosili za to żadnych kosztów.

Energia elektryczna

Energia elektryczna stała się bardzo ekologiczna

Popularność instalacji fotowoltaicznych ma swoje odzwierciedlenie również w ekologii. Taka forma pozyskiwania prądu, która nie stanowi źródła zanieczyszczenia dla naszego środowiska naturalnego jest bardzo ekologiczna i pozytywnie wpływa na nasze otoczenie. Bez względu na to, jaki rodzaj solarów wybierzemy, skorzystamy zarówno finansowo na tej decyzji, jak i ekologicznie, ochraniając nasze powietrze. Co więcej, energia słoneczna nie wyczerpie się, a zatem nie będziemy w stanie zużyć jej. Z energii słonecznej będziemy więc mogli korzystać w nieskończoność.

Jakie panele słoneczne są Polsce popularne?

W naszym kraju najczęściej możemy spotkać panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na sposobie ich produkcji, cenie, a także sprawności takiej instalacji. W przypadku paneli monokrystalicznych mamy do czynienia z pojedynczym, potężnym ogniwem, które swobodnie przepuszcza elektrony, a tym samym wytwarza więcej energii elektrycznej z mniejszej liczby paneli. Z kolei panele polikrystaliczne wytwarzane są z wielu mniejszych kryształów, a elektrony w nich nie mają takiej swobody przemieszczania się, co z kolei wpływa na mniejszą sprawność wytwarzania prądu elektrycznego. Oba rodzaje paneli solarnych możemy spotkać w naszym kraju i oba rodzaje cieszą się ogromną popularnością, a wybór pomiędzy nimi nigdy nie jest zbyt łatwy. Na szczęście z pomocą mogą nam przyjść doświadczeni specjaliści od fotowoltaiki.

Więcej informacji o panelach słonecznych znajdziesz na stronie SunTrack s.c.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here