Lodówka to jedno z niewielu urządzeń, które działa nieprzerwanie przez cały rok – 24 godziny na dobę. Nic dziwnego, że coraz częściej rozglądamy się za bardziej energooszczędnymi rozwiązaniami, które pozwolą nam zużywać mniej prądu, a tym samym płacić mniejsze rachunki za energię. Czym charakteryzują się lodówki energooszczędne? Jakie parametry odgrywają tu najważniejszą rolę?
Lodówki energooszczędne – wysoka klasa energetyczna
O tym, czy dane urządzenie AGD jest energooszczędne, decyduje przede wszystkim klasa energetyczna, czyli inaczej efektywność energetyczna urządzenia. Taka informacja umieszczana jest na etykiecie energetycznej. W przypadku lodówek informuje ona o tym, ile energii zużywa urządzenie w ciągu całego roku. Od marca 2021 roku obowiązują aktualne etykiety, które przedstawiają klasy od A do G. Zastąpiły one używane wcześnie litery z plusami. Lodówki energooszczędne to te posiadające klasę A i B. W przypadku pierwszej z nich zużycie energii to ok. 100-120 kWh na rok. Urządzenia klasy B zużywają ok.140 kWh w ciągu roku.
Energooszczędna lodówka – technologie minimalizujące zużycie energii
Jeszcze nie tak dawno mieliśmy do czynienia z lodówkami starego typu, w których wnętrzu gromadził się lód i szron. Gruba warstwa szronu na ściankach sprawiała, że chłodzenie było mniej efektywne, przez co lodówka musiała zużyć więcej prądu, by utrzymać niską temperaturę. Dziś mamy do czynienia z technologią, która eliminuje to zjawisko. Mowa oczywiście o technologii No Frost, która stosowana jest obecnie w lodówkach różnych producentów. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wnętrzu lodówki utrzymywany jest właściwy poziom wilgoci, za sprawą czego szron nie osadza się na ściankach. Tym samym chłodzenie jest bardziej efektywne.
Lodówka zużywa więcej prądu również przy częstym otwieraniu drzwiczek. Wówczas powietrze we wnętrzu ogrzewa się, więc urządzenie musi zużyć więcej prądu, by ponownie je schłodzić. Producenci znaleźli sposób i na to. Jest nim na przykład alarm informujący o otwartych drzwiczkach lodówki. Zdarza się bowiem, że po prostu nie domkniemy lodówki, a wnętrze niepotrzebnie się ogrzewa. Inną, przydatną technologią, w którą wyposażone są wybrane energooszczędne lodówki Samsung, jest Metal Cooling. Tylny panel wykonany jest z metalu, który kumuluje niską temperaturę, dzięki czemu ogranicza wahania temperatury we wnętrzu – nawet przy częstym otwieraniu lodówki.
Inteligentne energooszczędne lodówki
Energooszczędna lodówka, która dodatkowo oszczędza nawet 15% energii w ciągu roku? Tak! To jak najbardziej możliwe. Takie funkcje oferują nam wybrane modele Samsung z wbudowanym modułem Wi-Fi. Dzięki połączeniu z aplikacją SmartThings* możliwe jest włączenie trybu AI Energy Mode**. Urządzenie uczy się wzorców użytkowania, tworząc algorytm, który optymalizuje prędkość kompresora oraz cykl rozmrażania. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie nawet 15% energii***. Ponadto moduł AI Energy pozwala na śledzenie miesięcznego, tygodniowego, dziennego, a nawet godzinowego zużycia energii. Po przekroczeniu określonego limitu dostajemy alert na telefon, więc możemy na bieżąco monitorować pobór prądu i w razie potrzeby zmienić nasze nawyki, by oszczędzać energię.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska
Reklama Samsung
* Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 9↑, iOS 14↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung. Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Na kompatybilnych produktach i/lub na ich opakowaniach znajduje się logo „Works with SmartThings”.
** Tryb AI Energy Mode może różnić się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Za pomocą tego trybu można przełączyć wszystkie kompatybilne inteligentne sprzęty AGD w tryb oszczędzania energii automatycznie lub wtedy, gdy szacowany miesięczny rachunek za energię elektryczną przekroczy ustaloną wartość (na przykładzie lodówki: optymalizacja prędkości i pracy sprężarki oraz dostosowanie temperatury zamrażarki). Zużycie energii i szacowany koszt wyświetlane w SmartThings Energy mogą różnić się od rzeczywistego zużycia i kosztów.
*** Wyniki testu są oparte na porównaniu zużycia energii przez urządzenie przy użyciu trybu AI Energy i bez korzystania z trybu AI Energy; uruchamianego przez aplikację SmartThings. Podane wartości mają wartość szacunkową. Wyniki mogą się różnić w zależności od warunków i sposobów użytkowania. Dotyczy wybranych urządzeń. Rok składa się z 52 tygodni, z czego 7 tygodni stanowi około 15%, co odpowiada mniejszemu zużyciu energii nawet o 15% w skali roku dzięki SmartThings. Optymalizacja ta bazuje na wzorcach takich jak częstotliwość otwierania drzwi, szybkości pracy kompresora oraz częstotliwości cyklu rozmrażania).