Wykończenie mieszkania, w tym montaż podłóg, wiąże się z nieustannym podejmowaniem decyzji. Szeroki wybór metod, materiałów i stylistyki sprawia, że trudno zdecydować się na najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Wiadomo, że panele laminowane to propozycja atrakcyjna dla osób, które chcą w szybko i łatwo wykończyć podłogi. Jakie jeszcze zalety (i wady) ma podłoga z paneli?
Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Możesz wybierać spośród wielu producentów (np. Krono Original, FAUS czy Quick-Step), klas ścieralności (AC3–AC6) czy stopnia grubości – od 4,5 mm do nawet 14 mm. Nadal wahasz się, czy zastosować taki materiał wykończeniowy? Zaraz wszystko się wyjaśni!
Zalety paneli podłogowych – dlaczego warto je kupić?
Poznaj cechy, które być może okażą się kluczowe w Twoim procesie decyzyjnym.
- Podłogi laminowane są dostępne w atrakcyjnych cenach
Panele uznaje się za jedno z tańszych rozwiązań wykończeniowych. Nowoczesne panele podłogowe o klasie ścieralności AC4 można kupić już za 24,99 zł za m2. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które kontrolują budżet, ale nie chcą rezygnować z wysokiej jakości produktu.
- Panele podłogowe – montaż nawet dla laików
Podłogi laminowane charakteryzują się łatwością montażu. Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby na położenie posadzki panelowej:
podłoga pływająca – montaż bez użycia kleju na zasadzie łączenia elementów w formie zatrzasków. Sposób ten często jest nazywany przez producentów typem „click”;
panele przyklejane do podkładu – z wpustem i wypustem. Klej nakłada się na wpusty i łączy się ze sobą panele;
panele na legarach – propozycja niezbędna przy mocowaniu bardzo grubych i ciężkich paneli. Podłogi można przyklejać lub przybijać do legarów, czyli specjalnych drewnianych belek.
Podczas układania paneli dobrze jest pozostawić przestrzenie dylatacyjne, które udostępniają miejsce na to, by podłoga „pracowała”. Takie luki w podłodze maskuje się listwami podłogowymi.
- Szeroka gama kolorów i deseni – wiele możliwości aranżacyjnych
Producenci paneli laminowanych prześcigają się w oferowaniu różnorodnych wzorów, deseni i odcieni wykończenia. Chcesz urządzić pokój w stylu rustykalnym, skandynawskim, a może przestrzeń w estetyce hygge? Bogaty wybór paneli podłogowych da Ci możliwość zaprojektowania mieszkania tak, jak to sobie wymarzyłeś.
- Podłogi laminowane – łatwość utrzymania w czystości
Panele podłogowe nie wymagają specjalnych zabiegów konserwujących czy pielęgnacyjnych. Warto pamiętać tylko, by do mycia paneli używać lekko wilgotnej ścierki lub mopa. Nadmierna ilość wody może sprawić, że podłogi laminowane stracą swoją równą strukturę i połysk.
Podsumowując – najważniejszymi zaletami paneli laminowanych jest atrakcyjna cena, szybki montaż i wiele możliwości aranżacyjnych.
Wady paneli podłogowych – o czym trzeba pamiętać?
Jak każde z dostępnych rodzajów pokrycia podłogi – panele podłogowe nie są pozbawione wad. Co najczęściej przeszkadza użytkownikom?
- Brak możliwości odnowienia paneli – inaczej niż w przypadku podłóg drewnianych
Panele laminowane nie są tak trwałe jak podłogi z naturalnego drewna. Największym minusem jest jednak to, że kiedy panele się zetrą, możliwości ich odnowy są ograniczone. Podczas gdy podłogi drewniane można cyklinować, woskować, olejować i lakierować, panele podłogowe trzeba wymienić na nowe.
- Mała odporność na wilgoć – panele podłogowe raczej nie do łazienki
Większość paneli laminowanych nie toleruje częstego kontaktu z wodą. Takie wykończenie podłogi najlepiej nadaje się do sypialni czy salonu, jednak nie zaleca się ich stosowania w kuchni czy łazienkach. W tych pomieszczeniach sprawdzą się tylko specjalne laminaty z większą ilością żywicy w warstwie środkowej, która zapobiega wnikaniu wilgoci.
- Niska izolacja akustyczna – podłogi laminowane nie dla każdego
Pokój dzieci? Salon, gdzie przyjmujesz gości? A może pokój, w którym przebywa zwierzak? Podłoga z paneli w tych miejscach może nie być dobrym pomysłem. Panele laminowane nie izolują dobrze dźwięków, wręcz przeciwnie, niosą odgłosy kroków. Dodatkowo podłogi laminowane mocno się elektryzują – przyciągają cząsteczki kurzu i sierść czworonogów.
Przeczytaj także: Jaką podłogę wybrać, gdy w domu są zwierzęta?
Największą wadą paneli podłogowych jest niższa trwałość i brak możliwości odnowy. Niektórzy twierdzą również, że deski podłogowe wyglądają estetyczniej niż ich laminowane odpowiedniki. Warto wziąć pod uwagę przeznaczenie pokoju, w którym mają zostać położone panele, aby uniknąć dyskomfortu spowodowanego niesieniem się dźwięków.
Nadal nie możesz się zdecydować? Odwiedź stronę DobreDlaDomu.pl i samodzielnie porównaj panele podłogowe i podłogi drewniane. Wystarczy tylko przejść do odpowiednich zakładek.