Oświetlenie do ogrodu to bardzo istotna kwestia, którą najlepiej rozpatrzyć podczas planowania instalacji elektrycznej w domu. Najważniejsze miejsca, jakie muszą być oświetlone na zewnątrz budynku to furtki, bramy, drogi dojazdowe, garaże oraz drzwi. Oświetlenie zawsze musi być odpowiednio dopasowane do otoczenia, jeśli nasz dom znajduje się w mocno oświetlonym miejscu (w pobliżu hipermarketów, sklepów czy restauracji) to nie należy umieszczać za dużo punktów świetlnych. Natomiast, jeżeli dom leży w pobliżu lasu, z dala od innych budynków musi mieć zapewnione wystarczające oświetlenie, które sprawnie wyznaczy drogę do domu, wjazd do garażu oraz bramkę wejściową.

Oprócz oświetlenia najważniejszych elementów na zewnątrz domu, warto odpowiednio oświetlić inne części ogrodu. Obecnie ogrody przydomowe są wykorzystywane nie tylko do sadzenia roślin, opalania się i wypoczynku w dzień. Wiele osób uwielbia spędzać czas w przydomowych ogrodach po zmroku – to doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu. Odpoczynek na leżaku w oświetlonym miejscu w ogrodzie na świeżym powietrzu z książką w ręku to prawdziwy skarb. Często również w ogrodach wyprawiane są grille i spotkania w gronie znajomych. Wszystkie sposoby spędzania czasu w ogrodzie po zmroku będą na pewno bezpieczne i komfortowe, kiedy działka będzie odpowiednio oświetlona.

Lampy ogrodowe niewątpliwie przyczyniają się do zwiększenia rachunków za prąd, ale obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem są lampy zewnętrzne z wbudowanymi czujnikami. Lampy ogrodowe z czujnikami uruchamiają się tylko w odpowiednich momentach i są energooszczędne. Dodatkowo produkuje je się z mocnych materiałów, które sprawnie sobie radzą z różnymi czynnikami atmosferycznymi:

  • zmiennością temperatury

  • wilgocią

  • opadami atmosferycznymi

  • promieniowaniem słonecznym

Lampy ogrodowe z czujnikami mogą być również połączone z systemem alarmowym lub czujnikami otwierającymi bramę wjazdową.

Czujnik zmierzchu w lampach ogrodowych

Obecnie najczęściej wybierane są lampy ogrodowe posiadające wbudowany czujnik zmierzchu. Mają one, bowiem połączone ze sobą czujki ruchu oraz zmierzchu. Dzięki temu działają tylko po zmroku i nigdy się nie włączają w dzień. Takie rozwiązanie pozwala na jeszcze większe oszczędności energii i pieniędzy.

Czujnik ruchu w lampach ogrodowych LED

Lampy ogrodowe LED mają wewnątrz odpowiednie sterowniki elektryczne połączone z czujnikami ruchu. To najkorzystniejsze urządzenie do oświetlania ogrodu, zostało okrzyknięte ekologicznym źródłem sztucznego światła. Należy pamiętać, że niektóre lampy LED trzeba umieszczać na konkretnej wysokości, więc przed zakupem poleca się przeczytać instrukcje pokazującą podłączanie czujnika ruchu. W ten sposób uniknie się niepotrzebnego zakupu lampy, której nie będzie można użyć w swoich warunkach.

Czujnik ruchu dalekiego zasięgu w lampach ogrodowych

Lampy ogrodowe mające czujniki ruchu dalekiego zasięgu najczęściej są wykorzystywane na dużych obszarach. Pozwalają sprawnie zarejestrować ruch, który odbywa się bardzo daleko o miejsca zainstalowanej lampy. Bardzo często lampy ogrodowe z czujnikami ruchu dalekiego zasięgu mają na wyposażenie plafon z laserowym czujnikiem ruchu.

Plafon z czujnikiem ruchu bezprzewodowym to świetne rozwiązanie, które nie wymaga podłączenia do prądu ani budynków. Szerokie możliwości wykorzystania plafonu sprawiają, że wygląda na atrakcyjnie i dobrze wkomponowuje się w architekturę. Czujnik bezprzewodowy działa zazwyczaj przez skorelowanie z urządzeniem radiowym lub sterownikiem działającym na podczerwień.

Czujnik ruchu liniowego w lampach ogrodowych

Lampy ogrodowe posiadające czujnik ruchu liniowego działają na detekcji długiej linii. Czujniki wykrywają zamiany pojawiające się w wiązce światła, a nie tylko rejestrują obecny ruch. Tego typu czujniki najczęściej są wykorzystywane w lampach ogrodowych oraz w systemach sterowania bram wjazdowych.

Czujnik ruchu w żarówce

Czasami zdarzy się, że w naszych przydomowych ogrodach mamy lampy ogrodowe, które nie reagują na ruch lub zmierzch. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie w lampie ogrodowej – żarówki z czujnikiem ruchu.

Żarówkę z czujnikiem ruchu można podłączyć do wybranego urządzenia. Spotkać się można również z modelami żarówek posiadającymi oprócz czujnika ruchu czujnik zmierzchu. Najczęściej spotykane tego typu żarówki to żarówki LED, pozwalają one każdej lampie ogrodowej i wewnętrznej znacząco zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Istnieją trzy rodzaje żarówek z czujnikami ruchu:

  • żarówka LED

  • żarówka klasyczna

  • żarówka halogenowa

Żarówka LED ma największą popularność wynikającą ze względów oszczędnościowych, a także z długiej żywotności. Żarówka halogen LED najbardziej polecana jest do specjalnego oświetlenia zewnętrznego (ogrodowego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here