Oddzielne czy piętrowe – jakie łóżka wybrać dla naszych pociech?

Urządzając pokój dla naszych maluchów musimy brać każdy szczegół pod uwagę. Dla dzieci najważniejszy jest sen, musimy więc zadbać o ich komfort. Sklepy meblowe oferują nam coraz więcej rozwiązań w kwestii dziecięcych łóżek. Pozostaje tylko jedno pytanie: łóżko piętrowe czy może dwa osobne łóżka?

Łóżko piętrowe

To idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają możliwości umieszczenia każdego dziecka w osobnym pokoju, a dodatkowo dzięki temu zaoszczędzamy mnóstwo miejsca.

Oczywiście jak każde rozwiązanie posiada wiele plusów oraz minusów. Oto zalety łóżka piętrowego:

  • Zajmuje tyle miejsca, co jedno pojedyncze łóżko, a wyśpią się na nim dwie osoby.
  • Łóżko piętrowe to nie tylko rozwiązanie dla dwójki dzieci – możemy również zlikwidować dolny stelaż i na jego miejsce postawić biurko, dzięki czemu dziecko zyska nie tylko wyjątkowy mebel w pokoju, ale również więcej miejsca do zabawy.
  • Jeśli nie biurko, to na dole może znajdować się przechowalnia zabawek naszego malucha.
  • Nie ma też co ukrywać, iż piętrowe łóżko to niezwykła atrakcja dla dzieci i spełnienie marzeń.

Takie rozwiązanie posiada także kilka wad:

  • Łóżka piętrowe są zazwyczaj trochę krótsze od tradycyjnych łóżek i może okazać się, że dziecko szybko z niego wyrośnie.
  • Musimy koniecznie zadbać, by łóżko na górze posiadało odpowiednie zabezpieczenia – bez nich istnieje ryzyko spadnięcia.
  • Łóżka piętrowe są dosyć hałaśliwe, a nocne wiercenie się na łóżku śpiącego u góry może znacznie utrudniać sen śpiącego niżej dziecka.
  • Drabinka, po której wchodzi się na górę musi być wygodna i zabezpieczona, by z niej nie spaść, ani nie poślizgnąć się.
  • Śpiąc u góry należy pamiętać, by przy wstawaniu nie uderzyć się głową w sufit.
  • Piętrowe łóżko często jest przyczyną wielu sporów miedzy dziećmi – każde chciałoby spać na górze, najlepiej na samym początku ustalić „grafik”.

Jak widać rozwiązanie to posiada wiele zalet oraz kilka wad, które mogą być uciążliwe podczas użytkowania. Jeśli jednak udoskonalimy nasze łóżko piętrowe możemy je zniwelować, dzięki czemu okaże się wspaniałym meblem dla naszych dzieci. Solidne łóżka piętrowe kosztują około 1000 złotych.

Oddzielne łóżka

Tradycyjne rozwiązanie także jest korzystne dla naszych maluchów. Przede wszystkim mają o wiele więcej miejsca, dzięki czemu komfort snu znacznie się poprawia. Oddzielne łóżka mają także o wiele solidniejszą konstrukcję, a to zwiększa również bezpieczeństwo dzieci.

Co więcej, decydując się na oddzielne łóżka także możemy sprawić dzieciom mnóstwo frajdy – na rynku bowiem dostępne są różne modele łóżek, na przykład w kształcie samochodu, czy pantofelka – mając takie łóżko dziecko chętnie będzie w nim przebywało i spało z uśmiechem na twarzy.

Dwa oddzielne łóżka możemy także połączyć lub ustawić blisko siebie, dzięki czemu dzieci przed snem mogą się widzieć, rozmawiać ze sobą, czy grać. Jest to bardzo ważny element budowania więzi między rodzeństwem.

Jest to trochę większy wydatek – jedno łóżko wykonane z dobrej jakości materiałów kosztuje około 700 złotych.

Sprytne rozwiązanie

Jeśli jednak nie potrafimy zdecydować się które rozwiązanie wybrać możemy skorzystać z jeszcze innej opcji – łóżka piętrowego, które możemy rozłożyć na dwa oddzielne łóżka. Takie rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejsze – gdy dzieci są małe pozostajemy przy łóżku piętrowym, które daje im mnóstwo radości, a pokój ma więcej przestrzeni na zabawki. Jednak gdy dzieci trochę podrosną rozkładamy nasze piętrowe łóżko, dzieląc je na dwa niezależne. Dzieci są już większe więc potrzebują więcej miejsca. Takie łóżko kosztuje około 1500 złotych, choć jest rozwiązaniem na wiele lat.

Na co również zwrócić uwagę?

Zadbajmy także o to, by dzieci miały w łóżkach wygodne materace. Musi być odpowiednio duży i miękki. Materac bez odpowiedniej amortyzacji nie zapewni naszym dzieciom spokojnego i wygodnego snu.

Łóżka muszą być wykonane z bezpiecznych i solidnych materiałów. Nie warto oszczędzać małych kwot przy zakupie wątpliwych mebli. Pamiętajmy, że nasze dziecko musi odczuwać pełen komfort i nie może istnieć jakiekolwiek ryzyko, iż zrobi sobie krzywdę.

Łóżka to nie jedyne elementy pokoju dziecięcego, które mogą sprzyjać snu. Musimy też zadbać o wygodną pościel, wykonaną z naturalnych materiałów, najlepiej 100% bawełny, które będą przyjazne w kontakcie z delikatną skórą dziecka. Możemy też wybrać pościel z motywem z ulubionej bajki, co uszczęśliwi nasze maluchy.

Kolejną kwestią jest właściwe oświetlenie. Dobrze, jeśli górne światło nie jest jedynym oświetleniem w pokoju. Przydadzą się małe lampki, które włączamy przed snem, by stworzyć dziecku przyjemny klimat. Takie światło powinno umożliwić czytanie bajki przez rodzica lub dziecko i powoli wprowadzać je do krainy snów.

Wybierając odpowiednie łóżka dla naszych pociech kierujmy się głównie bezpieczeństwem oraz komfortem, a także możliwościami danego pomieszczenia. Jeśli chodzi o wygląd zawsze możemy wszystko odpowiednio dostosować, by były szczęśliwe i zadowolone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here