Jak dobrać właściwy klej do płytek?

Remontując kuchnię lub łazienkę czy taras najczęściej decydujemy się na płytki. Na rynku mamy ich wiele rodzajów: ceramiczne, gres, terakota czy kamienne. W każdym jednak przypadku niezbędne jest zastosowanie kleju do płytek – aby cieszyć się przez długie lata pięknym wnętrzem musimy znaleźć odpowiedni produkt. Czym więc kierować się przy jego wyborze?

Od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnej zaprawy musimy ustalić następujące kwestie:

  • Weźmy pod uwagę to, czy podłoże będzie zmieniać swój rozmiar podczas eksploatacji, czy to pod wpływem zmian temperatury bądź też działających na nie obciążeń. Może wtedy wystarczyć nam klej odkształcalny, lub też będzie konieczny klej wysoko odkształcalny.
  • Zwróćmy również uwagę na kolor okładziny ceramicznej, chodzi tu o względy estetyczne. Ciemne będą mocniej absorbować promienie słoneczne i osiągnie wyższą temperaturę niż jasna. Może to doprowadzić do dużych zmian rozmiaru płytek.
  • Ważne jest również to, czy będziemy kłaść je na ścianie czy na podłodze. W przypadku ściany dobrze jest wybrać zaprawę wysoko odkształcalną, która ma także właściwości tiksotropowe, dzięki czemu płytki nie spłyną po pionowej powierzchni.
  • W przypadku powierzchni odkształcalnych lub poddawanych dużym obciążeniom termicznym, musimy wziąć też pod uwagę rozmiar kafli, które będziemy montować.
  • Istotna jest także temperatura powietrza podczas montażu oraz procesu wiązania kleju. Ma to szczególne znaczenie podczas kładzenia płytek na zewnątrz: jeśli jest upalny i wietrzny dzień zastosujmy zaprawę klejącą, która ma wydłużony czas schnięcia otwartego. Z kolei w chłodne dni wybierzmy klej szybko wiążący.

Gdy zdecydujemy się na płytki gresowe…

Materiał ten cieszy się największą popularnością i wymaga użycia specjalistycznych zapraw klejowych. Nie jest on zbyt łatwy w montażu ze względu na ograniczoną nasiąkliwość, szczególnie w przypadku dużych rozmiarów. Musimy wybrać elastyczne zaprawy klejące, które mają podwyższoną przyczepność, minimum klasa C2 według PN-EN 12004. Opakowanie 25-kilogramowe kosztuje około 30 złotych.

Nowoczesność, czyli szkło i mozaika

Niewątpliwie szkło jest materiałem niezwykle efektownym, jednak chyba najtrudniejszym do zamocowania. Jest ono zupełnie nienasiąkliwe i szybko reaguje na zmianę temperatury, przez co rozszerza się lub kurczy.

W przypadku tego rodzaju okładziny musimy zastosować zaprawę klejącą o dużej przyczepności do spodniej części płytki lub kostki mozaiki. Są to zaprawy elastyczne dwuskładnikowe cementowe klasy CS S2. Dobrze wybrać kolor biały, ponieważ nie będzie przebijać się od spodu i powodować ciemnienia czy szarzenia szklanych płytek. 25 kilogramów zaprawy kosztuje około 60 złotych.

Kamień naturalny

Kamień wygląda bardzo oryginalnie i estetycznie, zaprawę dobieramy w zależności od właściwości kamienia, czyli jego odkształcania i wykwitów na powierzchni, które spowodowane są wilgocią zawartą w zaprawie.

Kamień naturalny posiada trzy grupy wrażliwości na wilgoć:

  • Pierwsza, gdzie kamień jest mało wrażliwy na wilgoć, dotyczy to większości granitów, stosujemy tu tradycyjne zaprawy klejące do mocowania.
  • Druga, gdzie kamień jest wrażliwy na działanie wilgoci powyżej kilku godzin – takie właściwości posiadają marmury, do montażu należy wykorzystać klej szybkowiążący o klasie C2F.
  • Trzecia, obejmująca kamienie bardzo wrażliwe na wilgoć, czyli część marmurów oraz porfiry, zaprawa, którą należy zastosować nie może zawierać wody. Kleje te muszą być reaktywne, z żywic syntetycznych o klasie R2.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z kamieniem o  jasnej barwie lub marmurem, musimy użyć zaprawy klejącej w kolorze białym – szary spowoduje efekt szarzenia szczególnie przy cienkich płytkach. 25-kilogramowy worek kosztuje około 80 złotych.

Skomplikowane zadania

Jeśli kładziemy płytki na stare okładziny ceramiczne lub powłoki malarskie musimy przede wszystkim ocenić stan podłoża – muszą być stabilne oraz przylegać do podłoża. Tutaj należy zastosować elastyczną zaprawę klasy C2, zanim ją nałożymy musimy usunąć ze starych powłok substancje, które mogą zmniejszać przyczepność, następnie zmatowić oraz nakłuć.

W przypadku, gdy chcemy położyć płytki na starej podłodze wykonanej z drewna nie możemy bezpośrednio użyć cementowej zaprawy klejącej – może to spowodować odspojenie płytek. Po pierwsze musimy położyć specjalną warstwę kontaktową, która umożliwi położenie zaprawy cementowej. Kolejnym krokiem jest użycie elastycznej zaprawy klejącej klasy C2.

Gdy mamy do czynienia z podłożem metalowym, musimy wiedzieć, że ma ono dużą odkształcalność termiczną, a także utrudnioną przyczepność tradycyjnych mineralnych materiałów mocujących. Musimy zastosować w tym przypadku zaprawę klejową klasy R2, która jest reaktywna. Na takiej zaprawie możemy kłaść każdy rodzaj okładziny bez względu na format, czy materiał.

Jak widać wybór odpowiedniego kleju do płytek nie należy do najłatwiejszych, przed remontem warto zatem nabyć odpowiednią wiedzę, by dokonać właściwego zakupu – tylko w taki sposób zagwarantujemy sobie trwałe podłoże na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here