O czym pamiętać, urządzając łazienkę

Łazienka to w każdym domu miejsce szczególne, ale też często niedoceniane. A przecież to tutaj zarówno zaczynamy, jak i kończymy każdy dzień. Zdecydowanie nie będzie przesadą, stwierdzenie, że łazienka stanowi klamrę naszej codzienności i w znaczącym stopniu wpisuje się w rytm życia. Warto zadbać nie tylko o funkcjonalność tego pomieszczenia, ale również o jego atmosferę.

Niełatwa sztuka aranżacji

Trudno będzie stworzyć ogólną receptę na udaną łazienkę. Zmiennych jest wiele, począwszy od wielkości pomieszczenia, przez potrzeby i upodobania lokatorów, na ich możliwościach finansowych kończąc. Istnieje jednak kilka cech, na które zawsze warto zwrócić uwagę. Zacznijmy od funkcjonalności, bo przecież łazienka przede wszystkim musi efektywnie realizować zadania użytkowe. Podstawą jest dobry plan. I nie ma w tym wypadku znaczenia metraż, którym dysponujemy.

Optymalne wykorzystanie małej powierzchni jest możliwe, jednak powinno ono zostać poprzedzone dokładnym przemyśleniem. Dobrym pomysłem jest wycięcie z kartonu szablonów odpowiadających kształtem i wielkością poszczególnym sprzętom i rozłożenie ich na pustej jeszcze podłodze. Taka wizualizacja dużo bardziej przemawia do wyobraźni niż suche wyliczenia przeprowadzone na kartce papieru. Pozwoli też na szybkie wykrycie, a tym samym uniknięcie, ewentualnych kolizji i niedogodności. Warto też skrupulatnie przejrzeć ofertę dostępnych umywalek, brodzików, sedesów i całego ogromu łazienkowych urządzeń i akcesoriów. Niekiedy zaoszczędzenie jednego lub dwóch centymetrów, które uzyskamy, wybierając nieco inny model umywalki, potrafi znacząco wpłynąć na funkcjonalność całego pomieszczenia.

Jak połączyć funkcjonalność i dobry styl?

Właściciele dużych łazienek teoretycznie znajdują się w znacznie lepszej sytuacji. Tu jednak kryje się pewna pułapka – komfort dysponowania przestrzenią może być zwodniczy i łatwo o popełnienie błędu aranżacyjnego, którego naprawa okaże się uciążliwa i kosztowna. Dobry plan to podstawa, a w przypadku dużych inwestycji wskazane jest skorzystanie z konsultacji profesjonalistów. Fachowcy określą, na co pozwalają istniejące instalacje hydrauliczne i elektryczne oraz podpowiedzą, jakim modyfikacjom można je poddać. Istotne są także zagadnienia wentylacji i ogrzewania. O ile umieszczenie kratek wentylacyjnych wymuszone jest przebiegiem odpowiednich ciągów, o tyle grzejniki łazienkowe pozwalają już na zdecydowanie większą swobodę. Grzejniki zasługują na szczególną uwagę, ponieważ w ich przypadku możemy skutecznie połączyć cechy praktyczne z estetycznymi. Jak to zrobić?

Podstawową funkcją grzejnika łazienkowego jest zapewnienie nam komfortu cieplnego podczas codziennych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. Zazwyczaj temperatura w łazience jest nieco wyższa niż w pozostałych częściach mieszkania, dlatego też grzejnik łazienkowy powinien cechować się wydajnością i niezawodnością. Niemniej ważny jest jednak wpływ grzejnika i jego formy na stylistykę całego pomieszczenia, a tym samym jego atmosferę i sposób, w jaki je odbieramy. Pogodzenie tych dwóch cech tylko na pozór jest trudne. W dobie internetu nie musimy na szczęście biegać po sklepach i tracić czasu na zapoznawanie się z kolejnymi, nie zawsze trafnymi propozycjami. Wygodny fotel i komputer z dostępem do sieci wystarczą, by zaznajomić się z ofertą firmy Dudik. A tu natrafimy na asortyment o tak szerokim wyborze wzorów i kolorów, że odpowiednią propozycję dla siebie znajdzie każdy, kto właśnie urządza lub remontuje łazienkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here