Do czego przydają się agregaty stacjonarne

Większość z nas ma stały dostęp do energii elektrycznej z sieci, a awarie zdarzają się dość rzadko. Są jednak miejsca, gdzie z różnych powodów nie ma możliwości doprowadzenia instalacji. W niektórych instytucjach i firmach od nieprzerwanego zasilania zależy bezpieczeństwo ludzi lub danych. Wszędzie tam stosuje się agregaty stacjonarne – potężne urządzenia, które są w stanie zasilić nawet szpital czy fabrykę.

Agregaty stacjonarne – najczęstsze zastosowania

Najczęstszym zastosowaniem agregatów stacjonarnych jest wykorzystywanie ich z układach zasilania awaryjnego. Zwykle są wówczas częścią dość skomplikowanych układów, wraz z zasilaczami UPS i systemami samoczynnego załączania rezerwy. Taka instalacja zapewnia nieprzerwane zasilanie nawet w razie nagłej utraty prądu z sieci. Zasilacze podtrzymują pracę urządzeń przez kilka minut, aż agregat stacjonarny rozpocznie działanie. Miejsca, w których jest to szczególnie istotne to między innymi szpitale i serwerownie, a także niektóre zakłady przemysłowe.

Inne przykłady zastosowań agregatów stacjonarnych to wykorzystanie ich jako głównego zasilania różnych obiektów. Współcześnie na lądzie spotykamy się z tym raczej rzadko, ale należy pamiętać, że pasażerowie i załoga promów również potrzebuje prądu – a agregaty stacjonarne, często specjalnie projektowane na potrzeby danego statku, są jedynym rozwiązaniem tego problemu.

Agregaty stacjonarne – co warto wiedzieć przed zakupem?

Przede wszystkim należy ustalić, czy potrzebny jest nam agregat stacjonarny, czy wystarczy mniejszy, przenośny. Wiele rodzajów agregatów stacjonarnych można obejrzeć między innymi na stronie https://agregaty.com.pl/agregaty-stacjonarne/. Ważne jest też określenie potrzebnej mocy agregatu – powinna wynosić nieco więcej, niż suma wszystkich posiadanych urządzeń. Oprócz tego agregaty dzielą się na jedno- i trójfazowe.

Należy też pamiętać o tym, że agregaty stacjonarne to potężne maszyny, mocno się nagrzewające. Dlatego pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany agregat powinno być dobrze wentylowane i odpowiednio zabezpieczone, by uniknąć ryzyka pożaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here