książki

Zanim wybierzemy się na wakacje, warto odwiedzić księgarnie lub bibliotekę. Nic tak nie pomaga się zrelaksować i odprężyć, jak dobra lektura. Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu i łagodzi stany lękowe. Ponadto zapobiega chorobom, w tym Alzheimerowi. Korzyści płynące z czytania książek można by wymieniać bardzo długo, ale dzisiaj chcemy się skupić na tym, co czytać w wolnym czasie.

Poniżej zaprezentujemy nasz absolutnie subiektywny wybór lektur na czas wolny, a jeśli zastanawiasz się, co jeszcze warto robić w czasie wakacji, to odpowiedź znajdziesz w ostatnim akapicie.

  1. Wyznaję – Jaume Cabre

Trzeba przyznać, że nie jest to lektura wyjątkowo łatwa, którą pochłoniemy w ciągu dwóch wieczorów. „Wyznaję” to utwór długi i dość skomplikowany, wymagający skupienia podczas czytania, gdyż dość łatwo jest zgubić wątek i nieco się zagubić. Nie mniej jest to lektura, której bez wątpienia warto poświęcić czas. Wakacje są na to świetnym momentem, gdyż na co dzień nie zawsze mamy możliwość, żeby regularnie zaglądać do książki, a tej konkretnej nie można odłożyć na półkę i wrócić do niej po kilku tygodniach.

Mówiąc w wielkim skrócie, Jaume Cabre opisuje historię chłopca, który dorasta w osamotnieniu, jego towarzyszami są przede wszystkim książki i skrzypce. To opowieść o miłości, a także próba przeniknięcia istoty zła. „Wyznaję” trzyma w napięciu do samego końca, konstrukcja tej opowieści budzi podziw i zadziwia.

2. Miłość w czasach zarazy – Gabriel Garcia Marquez

To jedna z najpopularniejszych książek tego kolumbijskiego pisarza. Czytając powieść, możemy niemal poczuć na własnej skórze tropikalny gorąc Kolumbii, przenieść się do świata XIX-wiecznej arystokracji. Opisy, które tu znajdziemy, są niesamowicie żywe, wczytując się w nie, możemy niemal całkowicie zatopić się w świecie przedstawionym przez Marqueza. Dodatkowo jest to opowieść o miłości i związkach. Niektóre z nich są przelotne, ale bardzo namiętne, inne długie i wynikające z rozsądku. To idealna lektura na upalne lato, ale nie tylko. Także w chłodniejsze dni warto po nią sięgnąć, by się ogrzać.

3. Rozważna i romantyczna – Jane Austen

Ta pozycja jest skierowana głównie do kobiet, ale także panowie znajdą w niej coś ciekawego. Książka ta pokazuje, jak ważne jest zachowanie równowagi i niepopadanie w skrajności. Zarówno zbyt daleko posunięta romantyczność, jak i opieranie się wyłącznie na zdrowym rozsądku mogą przysporzyć nam w życiu wielu trudności. „Rozważna i romantyczna” to książka pełna humoru, ciepła i zapadająca w pamięć.

4. Atlas chmur – David Mitchell

„Atlas chmur” to współczesna powieść klasyfikowana jako science fiction, jednak w rzeczywistości znosi ona granice gatunku. Nominowana do Nagrody Bookera, zaliczona do Stu Książek Dekady, doceniona przez wielu krytyków literackich książka, zabiera nas w niesamowitą podróż przez czas, począwszy od 1850 roku i zmusza do refleksji nad kierunkiem, w który jako ludzkość zmierzamy.

5. Cykl o Harrym Hole – Jo Nesbo

Cykl ten to niezwykle wciągające norweskie kryminały, których głównym bohaterem jest Harry Hole – zmęczony życiem, walczący z własnymi demonami, niepokorny policjant. Aby najlepiej poczuć klimat opisywanego świata, warto sięgnąć po tę lekturę podczas długich zimowych wieczorów, choć zapewniamy, że o każdej porze roku będzie równie wciągająca.

Co warto robić w czasie wakacji (oprócz czytania)?

Obiecaliśmy, że pod koniec zdradzimy, co jeszcze można robić w wakacje oprócz czytania. Prawda jest jednak taka, że każdy sposób na spędzanie wolnego czasu, oprócz pracy, jest dobry. Wakacje służą odpoczynkowi, więc niech każdy wybierze najwłaściwszy dla siebie sposób, aby wypocząć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here