Koza do Twojej chatki lub domku wczasowego

0
803

Ogrzewanie miejsc rekreacyjnych to temat niezwykle trudny. Wszelkiego typu zabudowania wczasowe – domki, altanki, chatki, przybudówki – to miejsca, w których warto także zastosować specjalny system ogrzewania. Wbrew pozorom, nawet niewielkich rozmiarów kominek typu koza może wystarczyć, by stworzyć przytulne warunki do życia. Poniżej przyglądamy się z bliska kominkom kotom, które możesz zamontować w swoim domku letniskowym. Poznasz najważniejsze zalety płynące z wyboru tego systemu grzewczego oraz dowiesz się jak wybrać kominek pasujący idealnie do pomieszczenia, w którym stanie. 

Kozy – czyli kominki wolnostojące 

Posiadanie kominka, w którym płonie „żywy ogień”, stanowi dla wielu osób upragniony cel. Niestety, rozmaite okoliczności stoją na drodze w jego realizacji. Przede wszystkim – coraz więcej gmin w naszym kraju decyduje się nie tylko na zakaz palenia węglem, ale również na zakaz palenia w kominkach w ogóle. W rezultacie inwestowanie pieniędzy w jego montaż przestaje być opłacalne. Na szczęście jednak zwykły kominek można zastąpić konwencjonalną kozą, czyli piecykiem wolnostojącym. 

Kozy posiadają różne zalety względem zwykłych kominków. Przede wszystkim – są mniejszych rozmiarów, a ich montaż nie wymaga tak dużej ingerencji w strukturę ściany i konstrukcję domu. Kozy można montować w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, gdzie zwykłe kominki nie mogłyby się pojawić. 

Ponadto, kozy to urządzenia wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, które nie tylko emitują ciepło, ale stanowią również ważny element aranżacji. Ich powierzchnia może być pokryta przyciągającymi wzrok zdobieniami. Nie mniej ważna jest sama bryła kozy, która potrafi wprawić w zachwyt niejednego dekoratora oraz aranżatora wnętrz mieszkalnych. Kominki kozy stylowe są coraz chętniej wybierane nie tylko z uwagi na ich praktyczne zastosowanie, ale także z uwagi na atmosferę, którą tworzą po ich zamontowaniu. 

Kominki kozy – wygodne i praktyczne 

Nieocenioną zaletą kominków typu koza jest fakt, że można je przemieszczać. Zupełnie, jakby były zwykłym meblem, możesz przenosić je z kąta w kąt, zabierając wraz z sobą w różne zakamarki i miejsca. Możesz ustawić kozę obok łóżka, fotelu lub stolika, przy którym przyjmujesz gości. Niezależnie, gdzie akurat potrzebne będzie źródło ciepła, możesz po prostu wziąć je z sobą. 

Kozy są przy tym dość oszczędne. Ich działanie polega na wytwarzaniu energii cieplnej, która uwalniana jest przez obudowę piecyka. Typowa koza pracuje w zakresie od 2,5 do nawet ponad 15 kW. Oczywiście, wszystko zależy od rozmiaru urządzenia oraz sposobu jego opalania. Kozy zasilane drewnem są pod tym względem nieco mniej skuteczne, niż kozy zasilane pelletem, zrębkami lub inną formą paliwa sypkiego. Szacuje się, że kozy zasilane zwykłym drewnem opałowym będą wytwarzać nawet do 15% mniej energii cieplnej. 

Warto uwzględnić te informacje w trakcie przeglądania dostępnych piecyków oraz sięgnąć po model o odpowiedniej mocy. Kozy mogą być zarówno głównym źródłem ogrzewania w domku lub chatce wczasowej, jak również uzupełniać działanie systemów ogrzewania centralnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here