Jesteś młodą gospodynią, urządzasz swoją pierwszą dorosłą już kuchnię ? Masz dylemat jakie garnki kupić, żeby potrawy się nie przypalały i były smaczne ?

Wyjaśniamy, na rynku dostępne są różne rodzaje garnków, między innymi garnki emaliowane, stalowe czy szklane. Od decyzji, jaką podejmiemy zależy komfort przygotowywania posiłków – dlatego też tak istotne jest, aby zdecydować się na naczynia, które w sposób optymalny spełniają nasze potrzeby. Jednocześnie warto też pamiętać o funkcji estetycznej – garnki stojące na kuchence powinny pasować do całej aranżacji kuchennej .

Kupując garnki pamiętaj, że garnki pokryte powłoką emaliowaną reprezentują ponadczasowe wzornictwo i świetnie prezentują się np. w kuchniach utrzymanych w stylu retro. Jednocześnie jednak nowsze modele doskonale wpisują się w bieżące trendy designerskie – zarówno w zakresie fasonów, jak i modnej kolorystyki. Emalia stanowi bardzo dobry wybór pod kątem zdrowotnym – nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji nawet podczas podgrzewania do wysokich temperatur. Nie bez powodu jest polecana do przygotowywania posiłków dla małych dzieci, alergików czy też osób starszych. Dodatkowo powłoka emaliowana posiada właściwości antybakteryjne i nie zmienia smaku przygotowywanych potraw.

Nawet dobre garnki emaliowane mogą jednak zarysowywać się w trakcie długotrwałego użytkowania – do mieszania w nich zawsze należy używać łyżek lub łopatek pozbawionych ostrych krawędzi, a emalia może z czasem odpryskiwać. Odprysk emalii na zewnątrz garnka jest wyłącznie kwestią estetyczną, natomiast odprysk wewnątrz sprawia, że garnka nie powinno się już używać.

Jakie garnki kupić, jeżeli jednak nie zdecydujemy się na kupno tych emaliowych, Polecamy dobre garnki ze stali nierdzewne .Są to naczynia, które nie będą rdzewieć ani korodować. Są solidne, wytrzymałe i higieniczne, dlatego też powinny służyć w kuchni przez długie lata. Wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia itp. Garnki wykonane ze stali nierdzewnej – w tym wysokojakościowej stali chromo-niklowej 18/10 – nie nadają się jednak dla alergików. W ich składzie znajduje się bowiem nikiel, który jest alergenem. Istotne jest to tylko w przypadku uczulonych na nikiel – dla innych osób nie ma to żadnego znaczenia. Nierdzewne garnki posiadają najczęściej grube dno oraz grube ścianki, dzięki czemu lepiej utrzymują ciepło, a przygotowane jedzenie nie wystygnie od razu po zestawieniu z kuchenki. Dobra cyrkulacja termiczna wewnątrz stalowych naczyń sprawia, że są one energooszczędne. Przeciwnicy garnków stalowych narzekają czasem na tęczowe plamy, które mogą pojawiać się na powierzchni dna – jest to jednak skutek niewłaściwego użytkowania (nigdy nie należy wsypywać soli do zimnej wody w garnku nierdzewnym). Wśród garnków stalowych wyróżniamy zarówno te do użytku codziennego, jak i garnki gastronomiczne.

http://trendliving.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here