Jaka gramatura prześcieradła z

Wybór prześcieradła jest dosyć istotną kwestią, zarówno jeżeli chodzi o komfort snu, dopasowanie tego elementu pościeli do rozmiaru i typu łóżka, jak i późniejsze utrzymanie go w czystości i doskonałej jakości przez długi czas. Warto wybierać materiały w pełni naturalne, przyjemne w dotyku, ale także długotrwałe, które nie niszczą się podczas prania i prasowania. Jedną z ciekawych propozycji są prześcieradła z jerseyu o różnych gramaturach. Czym charakteryzuje się ten materiał, jak o niego zadbać i jaką gramaturę wybrać?

Tkanina przyjemna w dotyku i przewiewna

Jersey to dzianina wykonana ze 100 procent bawełny. Dzięki temu jest naturalna, zdrowa i delikatna przy kontakcie ze skórą. Jersey posiada charakterystyczny splot, dzięki czemu jest bardzo rozciągliwy i elastyczny. Przy znacznej sprężystości jest to jednocześnie materiał niezwykle trwały. Dużą zaletą jerseyu jest brak konieczności jego prasowania. Wszelkie zagniecenia bardzo szybko się wygładzają zaraz po rozłożeniu prześcieradła. Jersey to dzianina zdrowa, delikatna, miękka i niezwykle praktyczna. Warto wiedzieć, że dostępne są różne gramatury prześcieradeł z jerseyu, dzięki czemu można dobrać je w zależności od pory roku i temperatury panującej w sypialni.

Czym jest gramatura?

Gramatura prześcieradła wyrażana jest w [g/m2]. Parametr ten odnosi się bezpośrednio do wagi tego elementu pościeli. Innymi słowy — określa ciężar materiału zajmującego 1 m2 prześcieradła. Oznacza to, że im wyższa gramatura, tym grubsze prześcieradło. Przekłada się to na jego zwiększoną wytrzymałość. Im grubsze, tym dłużej nam posłuży. Materiał o wyższej gramaturze będzie automatycznie bardziej miękki i miły w dotyku. Wszystko to wynika ze zwiększonej gęstości splotu, a więc ilości użytych nici. Należy jednak pamiętać, że włókna grubsze będą równocześnie cieplejsze, a co za tym idzie, niekoniecznie sprawdzą się w gorących porach roku. Prześcieradła z jerseyu o wysokich gramaturach będą zatem rozwiązaniem idealnym na jesień i zimę i wspaniale dopełnią całości z kompletem bardzo ciepłej pościeli. Oczywiście wszystko zależy od temperatur panujących w pomieszczeniu sypialnym. Jeżeli są one zimą bardzo ogrzewane, nie warto wtedy wybierać grubych, typowo zimowych prześcieradeł. W sprzedaży dostępne są gramatury prześcieradeł od 130 [g/m2] do 250 [g/m2]. Gramatura 130 i 140 będzie więc doskonałym wyborem na wiosnę i lato, podczas gdy prześcieradła o grubości 180 i powyżej sprawdzą się bardziej jesienią i zimą.

Zależność poszczególnych parametrów od gramatury

Wybór grubości prześcieradła zależy oczywiście przede wszystkim od indywidualnych upodobań. Warto jednak wiedzieć, że materiały grubsze będą równocześnie droższe, z uwagi na większą ilość włókien użytych do ich uszycia. Za zaletę można jednak uznać ich większą wytrzymałość na powstawanie przetarć i pęknięć. Z pewnością więc prześcieradła z jerseyu o wyższej gramaturze posłużą nam znacznie dłużej. Wybierając jednak pościel wysokiej jakości, można liczyć na jej trwałość bez względu na grubość tkaniny, a gramaturę dobrać głównie z uwagi na porę roku i indywidualne preferencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here