taras

Do budowy przydomowych tarasów najczęściej stosuje się drewno. Naturalny surowiec łączy w sobie trwałość i piękny wygląd. Aby uzyskać optymalną wytrzymałość drewnianego tarasu, niezbędna jest jego regularna konserwacja. Dzięki temu drewno zachowa swój pierwotny stan. Podstawową metodą konserwacji tarasu jest olejowanie. W dzisiejszym artykule omówimy „krok po kroku” cały ten proces.

Czym jest olejowanie tarasu?

Olejowanie tarasu polega na pokryciu powierzchni desek odpowiednim preparatem. Proces olejowania najlepiej jest przeprowadzać raz w roku. Musisz wiedzieć, że olejowanie składa się z kilku etapów. Na liście zadań do zrobienia znajduje się:

– czyszczenie,

– usuwanie starych powłok,

– impregnacja,

– olejowanie,

– suszenie.

Celem olejowania jest nie tylko przywrócenie pierwotnego wyglądu, ale także zabezpieczenie drewna przed działaniem insektów i promieni słonecznych.

Jak przebiega czyszczenie drewnianego tarasu?

Przed rozpoczęciem właściwego olejowania konieczne jest dokładne oczyszczenie desek tarasowych. Zadanie to wymaga dokładności i usunięcia brudu z wszystkich zakamarków. Do mycia tarasu najlepiej jest zastosować wodę z szarym mydłem. Jeżeli zabrudzenia są silniejsze i trudne do usunięcia, to trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty czyszczące. Mycie tarasu najlepiej zacząć z samego rana. Dzięki temu deski będą mogły swobodnie schnąć przez cały dzień. Zasadą, której należy przestrzegać, jest nakładanie oleju na dobrze wysuszony materiał.

W wielu przypadkach tarasy z drewna są pokrywane farbą lub lakierem. Przed rozpoczęciem olejowania trzeba usunąć stare powłoki. Najbardziej skuteczną metodą jest szlifowanie, które można wykonać szlifierką i papierem ściernym. Dzięki szlifierce łatwiej także usunąć wszelkie rysy i nierówności. Po wygładzeniu drewno trzeba jeszcze odpylić i przetrzeć na mokro. Po zakończeniu tego etapu należy pozostawić taras do wyschnięcia.

Impregnacja i olejowanie tarasu

W sytuacji, gdy taras wymagał szlifowania i usuwania powłok malarskich, niezbędna będzie także jego impregnacja. Zabieg ten stosuje się także, kiedy taras jest wykonany z drewna rodzimego. Do impregnacji najlepiej użyć bezbarwnego preparatu, który uodparnia drewno na korozję biologiczną.

Po wyczyszczeniu, wysuszeniu i zaimpregnowaniu drewna taras może zostać pokryty olejem. W trakcie olejowania należy pamiętać o użyciu szerokiego pędzla, którym rozprowadzamy preparat wzdłuż desek. Wszystkie zakamarki, zagłębienia i trudno dostępne miejsca można zabezpieczyć, używając mniejszego pędzla o miękkim włosiu. Olej należy nakładać niezbyt grubymi warstwami. Pozwoli to uniknąć przebarwień na powierzchni tarasu. Po upływie określonego czasu trzeba jeszcze zebrać z powierzchni desek nadmiar preparatu. W przypadku niektórych środków konieczne jest powtórne olejowanie.

Po naniesieniu wymaganej powłoki olejowej całą powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia. Specjaliści zalecają, aby przez 2 dni po olejowaniu nie korzystać z tarasu. Dzięki temu olej będzie mógł wchłonąć się i wyschnąć. Olejowanie należy wykonywać przy suchej, bezwietrznej i ciepłej pogodzie, unikając zbyt mocnego słońca.

Olejowanie tarasów to czynność, którą możesz spróbować wykonać samodzielnie. Dużo lepszy efekt osiągniesz jednak, zlecając to zadanie profesjonalistom. Firma Idea Garden dysponuje niezbędną wiedzą i sprzętem, co pozwala na szybką i rzetelną realizację usługi. Szczegóły dotyczące oferty olejowania tarasów znajdują się na stronie ideagarden.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here