Jak kupować antyczne meble?

Kupno zabytkowych mebli jest nie tylko ciekawym hobby, ale także cenną inwestycją, która może zaprocentować w przyszłości. Wypełnienie domu meblami z XIX wieku wymaga sporego budżetu oraz specjalistycznej wiedzy lub fachowego doradztwa. Zdecydowanie warto zainteresować się antykami, zwłaszcza jeśli marzysz o niepowtarzalnych wnętrzach w duchu minionej epoki. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu antycznych mebli, żeby później nie żałować?

Dobry plan jest najważniejszy

Decyzja o urządzeniu domu lub konkretnego pomieszczenia w dawnym stylu powinno być dobrze przemyślane. Chaotyczne zakupy dokonywane pod wpływem impulsu i chwilowego zachwytu mogą skończyć się prawdziwym chaosem, który przyprawi każdego architekta wnętrz o zawał serca.

Jeśli najbardziej przypadł ci do gustu minimalistyczny styl biedermeierowski lub intrygujący styl Napoleona III z czarnymi meblami, to postaraj się o to, żeby wszystkie meble w salonie czy też sypialni były w jednym stylu. Mieszanie ze sobą harmonijnego neorenesansu z nieregularnymi kształtami neobaroku to gwarancja chaosu.

Zakupy tylko od sprawdzonych sprzedawców

Bazar z antykami ma niepowtarzalny klimat, jednak bardzo często można natrafić na podróbki w cenie autentyków, zwłaszcza jeśli nie jest się ekspertem w dziedzinie zabytkowych mebli. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług antiquebeauty.eu, gdzie można znaleźć prawdziwe XIX-wieczne meble. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, czy sklep jest członkiem np. Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich lub Międzynarodowej Unii antykwarycznej CINOA. Do zabytkowych mebli sklep powinien dołączyć certyfikat potwierdzający autentyczność oraz legalne pochodzenie zakupionych przedmiotów.

Najlepsi sprzedawcy w branży antyków bardzo często oprócz sprzedaży zabytkowych mebli zajmują się także ich renowacją, dzięki czemu można kupić odrestaurowaną przez profesjonalistów szafę czy też sofę z XIX wieku. Warto pamiętać, że samodzielne próby odświeżenia wyglądu antyków może skończyć się zniszczeniem mebli, pozbawieniem ich piękna oraz spadkiem wartości przedmiotu.

Wyznaczenie budżetu na zakup antyków

Prawdziwe zabytkowe meble, które mogą mieć nawet 200 lat, to niemały wydatek. Można oczywiście zdecydować się na zakup pojedynczych sztuk, jednak o wiele lepiej prezentują się wnętrza z kompletami mebli. Przed zakupami warto zatem pomyśleć o swoich możliwościach finansowych tak, żeby nie wydać połowy oszczędności na witrynę do salonu i zostać bez środków na stół i komplet krzeseł.

Należy również pamiętać o ewentualnych dodatkowych kosztach. Wiele osób kupuje po okazyjnej cenie antyczne meble wymagające renowacji, która czasami może kosztować niemalże tyle samo co sam mebel. Koniecznie należy uwzględnić w kosztach także transport mebli, zwłaszcza jeśli ich rozmiary nie pozwalają na przewóz własnym samochodem lub zakupy odbyły się przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here