Garderoba to pomieszczenie coraz częściej obecne w polskich domach i mieszkaniach. Do niedawna jeszcze panowała opinia, że na zaaranżowanie osobnego pomieszczenia na garderobę pozwolić mogą sobie jedynie najbogatsi. Obecnie sprawa uległa znaczącej zmianie. Nawet w mieszkaniach o niedużej powierzchni spotykamy osobne garderoby. Wskazać można na wiele zalet i korzyści wynikających z faktu posiadania osobnej garderoby. Zapraszamy do lektury, w trakcie której postaramy się je zaprezentować, a także – podpowiemy jak wyposażyć garderobę.
Garderoba – korzyści z jej posiadania
Niektórzy uważają, że aranżowanie osobnego pomieszczenia na garderobę to niepotrzebny wymysł lub przejaw przesadzonego luksusu. Jest to zupełnie błędna opinia. Garderoba bowiem pełni istotne funkcje praktyczne, które przyniosą nam różnorodne korzyści.
Zacząć należy od tego, że przechowywanie ubrań w osobnym pomieszczeniu ma duży wpływ na ich stan. Materiały, z których wykonane są nasze ubrania, wchłaniają różnorodne substancje obecne w powietrzu – takie jak zapachy, wilgoć oraz zanieczyszczenia. Szczególnie wilgoć ma tu duże znaczenie – wnikając w strukturę materiału, może doprowadzić do jego rozkładu oraz powodować nieprzyjemne odczucia zapachowe. Dzięki „zamknięciu” ubrań w jednym, osobnym pomieszczeniu, odizolowujemy je od powietrza obecnego w pozostałych pomieszczeniach; szczególnie – od zapachów przedostających się z kuchni oraz wilgoci z łazienki.
Ponadto, zaaranżowanie garderoby pomaga w organizacji przechowywania ubrań. Wszystkie nasze ciuchy znajdują się w jednym miejscu, w którym możemy swobodnie przymierzać je, testując najróżniejsze kreacje oraz połączenia. Co równie ważne, przeniesienie ubrań do garderoby pozwala zaoszczędzić na wolnej przestrzeni w innych pomieszczeniach – na przykład sypialni – w których nie musimy już stawiać szaf, szuflad ani półek.
Jakie meble do garderoby?
W wyborze mebli warto pamiętać o dwóch podstawowych zasadach – powinny być praktyczne oraz pojemne. Oczywiście, wszystko zależy też od ilości posiadanych przez nas ubrań, a także od ilości osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym/mieszkaniu.
Szczególnie popularne są meble modułowe – które możemy łączyć w dłuższe ciągi, dopasowując do rozmiarów naszej garderoby. Meble modułowe to przede wszystkim półki, niekiedy także szuflady oraz szafki lub szafy. Ponadto, chętnie stosowane są drążki – zarówno te przesuwane (na kółkach), jak i przeznaczone do montowania przy ścianie. Warto pamiętać przy tym, by wysokość ustawienia drążków dopasować do rodzaju posiadanych przez nas ubrań. Przykładowo – suknie powinny wisieć na drążkach zamontowanych ok. 1,5 metra nad poziomem podłogi. Dla koszul i spodni – wystarczyć powinien 1 metr.
W garderobie nie powinno także zabraknąć elementów dodatkowych. Do takich zalicza się lustro, a także różnorodne pojemniki do przechowywania odzieży i dodatków (ich rozbudowaną ofertę znajdziesz w sklepie internetowym Locker). Najczęściej stosowane pojemniki to: kosze, pudełka tekturowe, pudełka plastikowe oraz duże opakowania na pościel.