Farma fotowoltaiczna

Wraz ze wzrostem popularności wykorzystywania energii słonecznej do produkcji prądu w domach oraz przedsiębiorstwach, zaobserwowano także większe zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi w Polsce. Czym są i czy stanowią opłacalny biznes? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Na początku warto wyjaśnić, że farma fotowoltaiczna nie jest sposobem na pozyskanie energii elektrycznej do własnego użytku, a opcją zainwestowania posiadanego kapitału. W przeciwieństwie do popularniejszych mikro instalacji, panele fotowoltaiczne na farmach zazwyczaj posadawiane są na gruncie. Maja one także większą moc – do kilku megawatów (największa farma fotowoltaiczna w Polsce ma ich 3,77). Całość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną trafia do sieci energetycznej i stamtąd przekazywana jest do odbiorców. Jej konstrukcja jest bardziej skomplikowana niż klasyczne przydomowe mikro instalacje, dlatego ich koszt jest odpowiednio wyższy. Farma fotowoltaiczna w ofercie sigmapolska.pl to nie tylko instalacja oprzyrządowania wysokiej jakości, ale i stworzenie planu, który pozwoli na maksymalizację zysków oraz optymalne dostosowanie wykorzystanych rozwiązań do potrzeb klienta.

Jakie są koszty uruchomienia farmy fotowoltaicznej?

Wspomnieliśmy wcześniej, że budowa farmy fotowoltaicznej związana jest ze stosunkowo wysokimi kosztami. Uważa się, że do powstania instalacji o mocy 1 MW konieczny jest nakład finansowy w wysokości 2,5 – 2,9 miliona złotych. Zazwyczaj największym wydatkiem są panele oraz konstrukcje, na których zostaną posadowione. Ponosi się także koszty wymiany słupa na przyłączeniowy – około 60.000 zł.

Dodatkowo warto podkreślić, że do wybudowania farmy fotowoltaicznej konieczne jest posiadanie działki o określonych parametrach. Teren powinien być płaski, niezacieniony, o powierzchni minimum 2 hektary, a wskazana klasa gleby to IV lub niższa. W niewielkiej odległości powinna znajdować się sieć niskiego lub średniego napięcia. Gdy inwestor nie posiada tego typu terenu, do kosztów budowy farmy fotowoltaicznej doliczyć należy zakup działki – zgodnie z danymi przekazanymi przez GUS w 2021 roku 1 hektar gruntu kosztował średnio 47.510 zł, jednak zależy to od województwa oraz klasy ziemi. Można także dzierżawić działkę.

Formalności niezbędne do budowy farmy fotowoltaicznej

Nie należy zapominać, że aby móc rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej konieczne są: uzyskanie pozwolenia na budowę, decyzji środowiskowej, posiadanie projektu budowlanego (koszt to około 55.000 zł za MW) oraz określenie warunków przyłączeniowych instalacji. Inwestycja musu być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Aby móc w ramach działalności gospodarczej produkować energię elektryczną konieczne jest uzyskanie koncesji. Wszystkie te prace i formalności związane są z dodatkowymi opłatami.

Czy można uzyskać dofinansowanie na farmę fotowoltaiczną?

Jak można zauważyć, budowa farmy fotowoltaicznej wymaga ogromnego nakładu środków. Warto jednak podkreślić, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycję, a co za tym idzie obniżenia jej kosztów. Dla przedsiębiorców przewidziano wsparcie unijne, rządowe oraz regionalne. Otrzymać można także preferencyjny kredyt na budowę farmy fotowoltaicznej, jak i skorzystać z crowdfundingu OZE, czyli zbierania drobnych kwot, które wpłacane są przez niewielkich inwestorów, zazwyczaj osoby prywatne. Ostatnia z metod jest niezwykle popularna za granicą, np. w Wielkiej Brytanii czy Holandii.

Jakie zyski można uzyskać z farmy fotowoltaicznej?

Aktualnie budowa farmy fotowoltaicznej uważana jest za jedną z lepszych i bardziej opłacalnych metod pozyskiwania dochodu pasywnego. Jest to jednak inwestycja długofalowa. Szacuje się, że osiągane zyski wynoszą 250.000 zł rocznie z każdego 1 MW posiadanej instalacji. Oznacza to, że istnieje szansa na zwrot poniesionych kosztów w czasie 10 lat. Warto jednak podkreślić, że dochody uzyskiwane z budowy farmy fotowoltaicznej zależą od wielu czynników takich jak ich lokalizacja oraz wydajność, a także koszty konserwacji, obsługi farmy i ubezpieczenia. Nie bez znaczenia się aktualne ceny prądu – choć warto zaznaczyć, że zapowiadane podwyżki są bardzo korzystne dla właścicieli farm fotowoltaicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here