Elementy małej architektury w ogrodzie

Dzięki dynamicznemu rozwojowi branży budowlanej coraz więcej osób w Polsce zaczyna zwracać dużą uwagę na detale wizualnej swoich nieruchomości. Mała architektura w ogrodach na prywatnych posesjach zdaje się być coraz bardziej wyrafinowana, a do jej projektowania wykorzystuje się często zespoły profesjonalnych architektów, które są wspomagane profesjonalnymi firmami specjalizującymi się w zakładaniu ogrodów. Takie podejście jest bardzo ciekawe, gdyż skorzystanie z usług zewnętrznych firm może pozwolić na osiągnięcie bardzo ciekawego efektu wizualnego, który trudno byłoby osiągnąć samodzielnie. Jest to związane z brakiem odpowiedniego doświadczenia, a także świadomości tego, na co zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu.

Mała architektura ogrodowa – podstawowe elementy

Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy, są ogrodzenia posesji. Powinny one być umiejętnie dopasowane, a coraz częściej przyjmują one formę samodzielnych i efektownych budowli, a nie jedynie prostych płotów, które stawiało się jeszcze dwie lub trzy dekady temu. Teraz popularne są ogrodzenia murowane lub z elementami murowanymi, które są bogato zdobione oraz dopasowane wizualnie do budynku, który stoi na posesji, którą ogradzają. Ponadto mogą być tak zbudowane, że pełnią dodatkowe funkcje, takie jak na przykład wiata garażowa, która jest wbudowana w ogrodzenie. Dzięki umiejętnemu zaplanowaniu przestrzeni można więc nie tylko osiągnąć ciekawy efekt wizualny, ale także zmaksymalizować efektywność wykorzystania powierzchni. Ma to duże znacznie, zwłaszcza na stosunkowo niewielkich działkach.

Kolejnym elementem są integralne części ogrodzeń lub niezależne elementy w podobnej stylizacji. Mogą to być wszelkiego rodzaju murki, które pełnią rolę rabatek na kwiaty, ławek, elementów altanek, a także po prostu są dodatkowym elementem ozdobnym. Popularne jest wykorzystanie małej architektury tego rodzaju do zainstalowania na niej wiatraków lub paneli fotowoltaicznych, czyli modnych aktualnie źródeł zielonej energii. Planując tego typu inwestycje, warto zastanowić się nad tym już na etapie projektowania małej architektury w ogrodzie, gdyż tego rodzaju instalacje mają duże wymagania dotyczące montażu. Potrzebują odpowiedniego miejsca posadowienia, takich jak ściany lub odsłonięte w kierunku słońca murki, a także maszty. Umiejętne wykorzystanie architektury ogrodowej w tym kontekście jest bardzo ważne.

Dodatkowe elementy ozdobne i funkcjonalne w ogrodzie

Istotnym elementem każdego ogrodu są popularne altany. O nich również warto pomyśleć na etapie projektowania ogrodu, aby doprowadzić do nich brukowe ścieżki. Warto dopasować rodzaj altany do stylu ogrodu. Mogą one występować różnych wersjach, takich jak:

  • murowane,
  • drewniane,
  • kompozytowe,
  • przeszklone.

Możliwości stworzenia małej architektury tego rodzaju jest bardzo wiele, a producenci oferują szerokie spektrum możliwości. Warto zastanowić się nad przeszklonymi altanami, które można użytkować nawet w miesiącach jesiennych i zimowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here