domy na sprzedaż

Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie, gdyż wpływ ma na niego wiele czynników. Pewne trendy można nazwać stałymi, gdyż utrzymują się od dłuższego czasu, jednak wiele kwestii jest bardzo podatnych na zmiany związane z aktualnymi wydarzeniami, co pokazała m.in. pandemia koronawirusa. Chcąc sprzedać dom, należy zatem trzymać rękę na pulsie, a w niektórych sytuacjach uzbroić się w cierpliwość.

Gdzie szukać domów na sprzedaż?

Zacznijmy od tego, gdzie w ogóle publikowane są oferty sprzedaży domów. Jest to informacja istotna zarówno z punktu widzenia kupującego, jak i sprzedawcy. Chcąc oszacować, ile może być warta twoja nieruchomość, zobacz domy na sprzedaż w twojej okolicy, np. na sprzedajemy.pl. Warto także przejrzeć oferty lokalnych biur nieruchomości, a także innych serwisów ogłoszeniowych. Oferty sprzedaży domów pojawiają się również w mediach społecznościowych, zdarza się również, że o atrakcyjnej nieruchomości na sprzedaż można dowiedzieć się dzięki poczcie pantoflowej.

Jakie domy sprzedają się najlepiej?

Do niedawna zainteresowanie domami z rynku pierwotnego znacznie przewyższało zainteresowanie nieruchomościami z rynku wtórnego. Dużą rolę odgrywały tu zapewne kwestie związane z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, które wypływają nie tylko na komfort użytkowania budynku, ale również na koszty związane z jego eksploatacją. Osoby zainteresowane zakupem domu zwracały uwagę na to, że w przypadku używanej nieruchomości będą musiały ponieść dodatkowe koszty modernizacji bądź remontów. Kolejną kwestią jest powierzchnia domów. Wiele starszych budynków ma naprawdę duży metraż, gdyż były budowane z myślą o wielopokoleniowych rodzinach.

Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że zainteresowanie domami, także z rynku wtórnego wzrosło. Osoby, które zostały zmuszone do przejścia na pracę zdalną zauważyły, jak ważna jest odpowiedniej wielkości przestrzeń życiowa, w której da się wydzielić osobne miejsca do pracy i odpoczynku. Kolejnym powodem, dla którego coraz więcej osób interesuje się używanymi domami, jest pogorszenie koniunktury gospodarczej. Budynki z drugiej ręki są często po prostu tańsze, dlatego też sprzedają się coraz lepiej.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się domy szeregowe oraz bliźniaki.

Jakich domów szukają Polacy?

Najlepiej sprzedają się obecnie domy o wielkości nieprzekraczającej 150 m2. Duży metraż przestał być wyznacznikiem prestiżu. Wielkie domu generują wysokie koszty utrzymania, a tego staramy się unikać. Każdy metr kwadratowy powierzchni powinien być odpowiednio wykorzystany, tym bardziej że coraz mniej jest też rodzin wielodzietnych, które potrzebują np. dużej ilości pokojów.

Chcąc sprzedać dom, należy przygotować się na to, że szukanie nabywcy może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Według szacunków jednej z firm pośredniczącej w sprzedaży nieruchomości, średni czas sprzedaży domu to 8 miesięcy. Przygotowując się do sprzedaży nieruchomości, warto też rozważyć przeprowadzenie napraw lub ewentualnego remontu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here