Roboty AGV

We współczesnym świecie niezwykle ważna jest efektywność zastosowanych rozwiązań w biznesie. Dotyczy to każdej branży, jednak w zależności od charakteru i specyfiki danego przedsiębiorstwa, konieczne jest zastosowanie odpowiednich technologii, jak najlepiej dopasowanych do jego potrzeb. W wielu miejscach wykorzystywane są m.in. tradycyjne wózki widłowe, które obsługiwane są przez wykwalifikowanych operatorów. To generuje spore koszty, dlatego też wynaleziono alternatywę w postaci nowoczesnych robotów AGV.

Czym są roboty AGV?

Powodów, dla których konieczne jest zautomatyzowanie pewnych procesów oraz robotyzacja produkcji, jest wiele. Chodzi tu nie tylko o przyśpieszenie pracy, ale również wypełnienie braków kadrowych. Nie bez znaczenia są zmiany demograficzne, które powodują, że coraz większą grupę stanowią starsi pracownicy, którzy mają duże doświadczenie i wiedzę, ale są już nieco mniej sprawni fizycznie i słabsi od młodych osób.

Jednym z godnych uwagi rozwiązań jest zastosowanie na halach produkcyjnych, czy w magazynach pojazdów AGV. Nowoczesne urządzenia AGV to np. robot do transportu dużych ładunków AIUT, dzięki którym możliwe jest zrezygnowanie z tradycyjnych wózków widłowych. Pojazdy te są bezzałogowe, a do tego mogą przewieźć nawet 1500 kg ładunku. W jaki sposób można wykorzystać roboty AGV? Jakie są ich zalety?

Jak działają roboty AGV?

Roboty AGV to samojezdne, inteligentne pojazdy mobilne, które służą do przewozu ciężkich ładunków. Mogą być wyposażone w podnośniki palet lub pełnić rolę wózków holowniczych, ciągnąc jednocześnie wiele przyczep. Niezwykle istotne jest jednak to, że robot tego typu może samodzielnie pobrać, przetransportować i dostarczyć ładunek w dynamicznym otoczeniu. Roboty AGV są programowane tak, by samodzielnie przemieszczać się po wyznaczonej przestrzeni, omijając przeszkody. Urządzenia te są wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym skanują otoczenie i reagują na ewentualne zmiany, które się w nim pojawiły.

Roboty AGV – zalety

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na wdrożenie w swoich firmach robotów AGV, bardzo często chcą wyeliminować puste przebiegi i zlikwidować nieefektywne trasy. Kolejnym efektem takiej decyzji jest przyśpieszenie procesów oraz poprawa bezpieczeństwa związanego z transportem ładunków. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w postaci pojazdów samojezdnych możliwe jest oddelegowanie pracowników, którzy dotychczas zajmowali się obsługą wózków widłowych do innych zadań.

Roboty AGV to również świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w swojej firmie. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym, certyfikowanym systemom bezpieczeństwa oraz systemom wizyjnym, w które są wyposażone te urządzenia. Duże znaczenie mają również wbudowane czujniki rozkładu masy, które dają pojazdom pełną kontrolę nad ciężkimi i wysokimi ładunkami.

Kolejną zaletą robotów AGV jest to, że potrafią one przewidywać trasy o dużym natężeniu ruchu oraz samodzielnie wybierać bardziej efektywne ścieżki przejazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here