Jeśli jesteś właścicielem mieszkania dwupoziomowego, by móc korzystać z pomieszczeń znajdujących się na jego drugim poziomie, potrzebne będą Ci schody. W zależności od ilości dostępnej przestrzeni, którą możesz przeznaczyć na montaż schodów, do wyboru masz kilka ich typów. Najpopularniejsze z nich to schody jedno- i dwubiegowe, które zwykle instaluje się wzdłuż ściany, schody zabiegowe, które instaluje się na małych, wąskich klatkach schodowych – taka konstrukcja oszczędza miejsce, ale jest bardziej skomplikowana od konstrukcji prostych schodów jedno- lub dwubiegowych, oraz schody spiralne, które zajmują najmniej miejsca i można kupić je w wersji gotowej do montażu.

Kiedy sięgnąć po schody spiralne?

Ten rodzaj schodów zajmuje najmniej przestrzeni, ponieważ stopnie schodów mają kształt klinów skierowanych węższym końcem w stronę belki centralnej, która jest osią schodów. Takie schody skręcają się wokół własnej osi i zamykają się w przestrzeni koła o średnicy wyznaczonej przez długość stopni. Decydując się na zakup gotowych schodów spiralnych, oszczędzamy zatem mnóstwo cennej przestrzeni, zwłaszcza jeśli porównamy tego typu schody z klasycznymi schodami jedno- i dwubiegowymi, czy schodami zabiegowymi lub wachlarzowymi. Ze względu na swą charakterystykę, schody spiralne doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu, z antresolą, a  przez metalową, ażurową konstrukcję, będą również doskonałym dopełnieniem wnętrz urządzonych w nowoczesny, niezwykle efektowny sposób.

Charakterystyka schodów spiralnych

Cechą wyróżniającą ten typ schodów jest ich samonośna konstrukcja. Budowa takich schodów zwykle nie wiążą się z koniecznością ich mocowania do ściany, przez co wydają się one lekkie i transparentne, co doskonale współgra z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem wielu współczesnych wnętrz mieszkalnych. Podstawą ich stabilności jest belka centralna, najczęściej mająca formę metalowej rury, do której mocowane są kolejne stopnie w kształcie klinów. Belka przytwierdzona jest do podłogi i sufitu lub do stropu drugiego poziomu mieszkania/domu. Stopnie w schodach spiralnych są mocowane bezpośrednio do belki. Najczęściej od spodu są przytrzymywane przez specjalny rodzaj metalowego stelażu na stałe zespolonego z belką centralną. Stopnie mogą być wykonane z drewna, metalu, a nawet ze szkła. Największym plusem schodów tego typu jest duża oszczędność miejsca w pomieszczeniu, w którym je zainstalujemy oraz wyjątkowo prosty montaż. Niedogodnością podczas ich użytkowania mogą być wąskie, zwężające się ku środkowi stopnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here