Zabudowa kuchenna jest jednym z niewielu rodzajów mebli, których nigdy się nie przestawia. Aby jej wielkość i układ odpowiadały domownikom, sposób wykonania mebli do kuchni powinien być dokładnie przemyślany. Kuchenną zabudowę można zamówić u stolarza lub wykonać ją samodzielnie. Czy warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie?

Zabudowa kuchenna? Gratka dla majsterkowicza

Nie każdy poradzi sobie z samodzielnym wykonaniem mebli do kuchni. Jest to zadanie, którego mogą podjąć się jedynie majsterkowicze, którzy mają minimum podstawowe narzędzia i sprzęty. Do prac stolarskich w domowym zaciszu potrzebna jest wiertarka, wkrętarka i wyrzynarka, a także zestaw śrubokrętów oraz śruby i haki do wieszania szafek górnych. Dodatkowo potrzebna jest umiejętność wykonywania prostych rysunków technicznych oraz ich odczytywania.

Jeżeli zamierza się wykonać samodzielnie kuchenną zabudowę, powinno się wcześniej upewnić, czy ma się na to wystarczająco dużo czasu. Meble do kuchni są potrzebne od razu po zakończeniu pozostałych prac remontowych, dlatego jeśli ma się zbyt mało czasu po pracy, warto zrezygnować z samodzielnego majsterkowania.

Jak zacząć?

Wykonując samodzielnie meble do kuchni, można sporo zaoszczędzić. Sklep stolarski oferuje niedrogie materiały do produkcji mebli, dzięki czemu nawet za kilkaset złotych zgromadzi się wszystkie potrzebne akcesoria oraz płyty meblowe. Zanim rozpocznie się zakupy, powinno się dokładnie zaplanować rozkład i rodzaj mebli w nowej kuchni.

Na początek powinno się dokładnie zmierzyć pomieszczenie i zaplanować, gdzie mają się znaleźć poszczególne meble, jakie ma być ich przeznaczenie i wielkość. Jednocześnie powinno się oznaczyć, gdzie mają znaleźć się dopływy wody i rury kanalizacyjne oraz gniazdka elektryczne. Kolejnym krokiem jest przygotowanie rysunków technicznych poszczególnych mebli z oznaczeniem, gdzie niezbędne są otwory na zlew, płytę indukcyjną i inne kuchenne sprzęty. Jeżeli w kuchni mają się znaleźć gniazdka elektryczne nablatowe, powinno się zaznaczyć ten fakt na rysunku.

Po przygotowaniu i sprawdzeniu projektu, można rozpocząć zakupy. W zależności od budżetu wybiera się spośród materiałów takich jak: płyty meblowe, płyty laminowane i lite drewno. Dodatkowo powinno się wybrać uchwyty, nóżki meblowe, prowadnice do szuflad i wiele innych akcesoriów. Warto pamiętać także o oświetleniu, zwłaszcza gdy ma się ono znaleźć w kuchennych szafkach wiszących. Gdy wszystkie materiały są kupione, można przystąpić do montażu zgodnie w przygotowanymi wcześniej rysunkami technicznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here